Predstavte si situáciu, že žijete v krajine, kde priemerná čistá mzda je viac ako päťtisíc eur. Zdá sa vám to ako science-fiction? Nie, je to realita. Vo Švajčiarsku. Na Slovensku je príjem, ktorý vám reálne príde na účet, len 665 eur. Svojho času sme aj vďaka tomu dokázali získať nových investorov, ktorí zamestnali tisícky ľudí a naštartovali našu ekonomiku. „Rozdiely v príjmoch obyvateľov jednotlivých krajín sú však priepastné,“ vraví analytička Poštovej banky Jana Glasová. Tento finančný dom analýzu o platoch na základe údajov Eurostatu vypracoval.
Výrazne vyššie platy vo Švajčiarsku potvrdzuje aj Juraj Gomboš, ktorý sa sem zo Slovenska presťahoval práve kvôli práci. „Plat nad úrovňou tritisíc eur tu má skoro každý,“ hovorí. Najslabšie platené pomocné sily v reštauráciách, alebo upratovačky zarobia okolo 2 a pol tisíc, diplomované zdravotné sestry si prídu na 6 až 7 tisíc a u špecialistov nie je výnimkou plat cez 10 tisíc eur.
Ako Glasová ďalšej dopĺňa, najmenej mesačne zarobia Bulhari, ktorých čistá mesačná mzda dosahuje v priemere len 325 eur. A to je dokonca menej, ako má Slovák pracujúci za minimálnu mzdu. Len na spresnenie: pri porovnávaní miezd je potrebné vždy brať do úvahy aj cenovú úroveň v krajine a náklady na život. A tie sú v západných ekonomikách vyššie ako u nás. „Drahé sú najmä služby. Len za ostrihanie vo Švajčiarsku zaplatím 30 až 50 eur,“ hovorí Gomboš. Najdrahšie sa pritom žije na severe Európy (Dánsko, Švédsko, Luxembursko či Fínsko). Pozrite si, aké sú v Európe priemerné nielen hrubé mesačné mzdy, ale aj čisté.