Nemecká kancelárka Angela Merkelová slávi ďalší úspech. Jej strana CDU/CSU dosiahla drvivé víťazstvo v parlamentných voľbách, keď získala 41,5 percenta. Možno tak takmer s istotou povedať, že sa ujme svojho už tretieho vládneho obdobia. Stále však zostáva otvorená otázka s kým nakoniec CDU/CSU vstúpi do koalície, pretože minulý partner FDP nedosiahol 5-percentnú hranicu zaisťujúcu účasť v parlamente. V súčasnosti sa tak špekuluje hlavne o uzavretí koalície so sociálnymi demokratmi alebo so zelenými. Práve SPD (sociálni demokrati) získala 25,7 percenta a mohli by pomôcť CDU/CSU k silnej vláde, avšak politicky ide o dvoch odvekých rivalov a Merkelová musí dôkladne zvážiť túto možnosť. Navyše by sa musela pravdepodobne vzdať kresla ministra financií. Euro na nemecké voľby výrazne nezareagovalo. Európske akciové indexy (CACX, DAX) sa po prvej negatívnej rannej reakcii dostávajú do pozitívnych čísel.
Čínsky výrobný sektor pridal v septembri na tempe. Tamojší index nákupných manažérov (HSBC PMI) dosiahol 6-mesačné maximá, keď posilnil z 50,1 bodu na 51,2 bodu. Práve číslo 50 tvorí pomyselnú hranicu medzi expanziou a recesiou. Na čínsku výrobnú produkciu je výrazne naviazaná Austrália, ktorá do druhej najväčšej ekonomiky exportuje nerastné suroviny. Vďaka pozitívnemu výhľadu pre expanziu výrobného odvetvia posilnil austrálsky dolár (AUD) o 0,4 percenta voči americkému doláru. Takmer 0,5 percenta zo ziskov si pripisuje aj voči euru. AUD posilňuje aj voči švajčiarskemu franku (0,5 %); dánskej korune (0,9 %) a švédskej korune (0,8 %).
Francúzsky index nákupných manažérov (PMI) za výrobu sa posunul hlbšie pod úroveň 50, keď spadol z predchádzajúcich 49,7 na 49,5 bodu. Ekonomické predikcie počítali s posilnením nad 50 celých. Úspech naopak oslavuje sektor služieb, ktorý expandoval na 50,7 bodu. Došlo tak k vytvoreniu 20-mesačného maxima. Kombinovaný PMI index po 19 mesiacoch prekonal hraničnú úroveň 50,0 a uzavrel na 50,2 bodoch. To je veľmi dobrá správa pre francúzsku ekonomiku a predznamenáva stabilizáciu.
Nemecký výrobný PMI index klesol v septembri z 51,8 bodu na 51,3 bodu. Výroba tak nenaplnila očakávania o posilnení nad 52,0 hranicu. Podobne ako vo Francúzsku sa posilnenia dočkal sektor služieb. Ten expandoval na 54,4 bodu a vytvoril 7-mesačné maximum. Kombinovaný PMI index posilnil na 53,8 bodu, čo je 8-mesačné maximum.
Výroba eurozóny podľa PMI indexu spomalila z 51,4 bodu na 51,1 bodu. Radostnú správu priniesol sektor služieb, keď s 52,1 bodom dosiahol 27-mesačné maximum. Rovnaký rekord dosiahol aj kombinovaný PMI index, ktorý expandoval na 52,1 bodu.
Dnešnú seansu ovplyvnia tieto správy:
15:00 Prejav šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho
15:00 Americký výrobný PMI index
15:30 Prejav člena FOMC (Dudley)
17:15 Prejav šéfa švajčiarskej centrálnej banky
EUR/USD konsoliduje medzi maximom z minulého týždňa a podporou 1,35. Do opustenia vyznačeného boxu je trh bez intradenného trendu. Prerazenie smerom nadol by mohlo priniesť otestovanie rastúcej trendovej línie. Prieraz nad maximum z minulého týždňa by otvoril cestu k 1,3660.
GBP/USD sa obchoduje v obrátenej formácii rastúceho klinu a blízkosti dôležitej psychologickej úrovne 1,60. V prospech nakupujúcich hovorí skrytá býčia divergencia zo stochastického oscilátora a súčasný trend. Je však potrebné starostlivo sledovať prípadné testovanie supportu 1,60, ktorého prerazenie by mohlo vyvolať výraznejšiu korekciu.
USD/CHF našlo podporu na klesajúcej trendovej línii. Trh zažil v posledných dňoch silný výpredaj a prerazil aj majoritný support na úrovni 0,9170. V priebehu dnešnej seansy by mohla prebehnúť krátka korekcia, ktorej maximum sa očakáva na Fibonacciho úrovni 23,6 (0,9170). Táto hladina je teraz silne rezistenčnou a mohla by ponúknuť príležitosť na predaj .
ROPA sa chystá k otestovaniu dolnej hrany rastúceho trendového kanála. Trh sa obchoduje v úzkom pásme od polovice júla a tak je prípadné prerazenie dôležitou udalosťou. Sledovanie reakcie na podpornú líniu je dôležité aj kvôli skrytej býčej divergencii zo stochastického oscilátora. Trh by v priebehu dnešnej seansy teda mohol napovedať viac o ďalšom vývoji.
autor: Michala Moravcová