Najskôr USA, potom Medzinárodný menový fond a teraz si berie nemecký export pod drobnohľad už aj Európska únia.
Všetci spolkovej republike vyčítajú, že má príliš silný export a ohrozuje tým ostatné krajiny. K ostrej kritike sa pripája aj Európska komisia, ktorá nechá v najbližšej dobe podrobne preskúmať, ako to s tým nemeckým vývozom skutočne je.
Prebytok nemeckého zahraničného obchodu je podľa kritikov príliš veľký a podľa prognóz sa to výrazne nezmení ani v najbližších dvoch rokoch. To údajne ohrozuje silnejšie oživenie eurozóny a podľa USA dokonca aj globálnej ekonomiky.
Podľa vyjadrenia európskeho komisára Olliho Rehna, ktorý je zodpovedný za hospodársku a menovú politiku, preto musí Nemecko preskúmať zvláštna komisia EK. Informuje o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Rehn však doplnil, že nejde o nič zvlášť neobvyklé. Budúci týždeň by EK mala zverejniť, ktoré ďalšie krajiny musia rátať s kontrolou kvôli hospodárskej nerovnováhe.
Napriek tomu je stanovisko európskych úradov už niekoľko mesiacov nemenné a len s menším dôrazom než USA kritizuje závislosť Nemecka na exporte.
"Požadujem analytickú, a nie politickú diskusiu," povedal eurokomisár. Aké kroky má Nemecko podniknúť, je podľa neho ale už od leta známe. Vtedy EK vyzvala Nemecko, aby posilnilo domácu spotrebu.
Spolková vláda by preto mala podľa predstavy Európskej komisie zvýšiť mzdy - prostredníctvom daňového zvýhodnenia a zníženia sociálnych odvodov. Okrem toho by Merkelová mala tiež modernizovať infraštruktúru a tým podporiť domáci rast ekonomiky.
Nemecké oficiálne úrady i najrôznejšie hospodárske zväzy ďalej túto kritiku odmietajú a za dôvod silného exportu nepovažujú nízke mzdy, ale kvalitné a žiadané výrobky.