Najnovšie zníženie základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) o 0,25 percentného bodu na 0,25 % vyvolalo podľa APA ostrú kritiku v Rakúsku a v Nemecku, ale aj rozpory medzi samotnými centrálnymi bankármi v jej výkonnej rade.
Britský denník Financial Times (FT) dnes uviedol, že sa vyhranili dva tábory, v jednom sú predstavitelia severných štátov eurozóny a v druhom zástupcovia juhu Európy.
Skupinu rebelov vedú v Rade ECB dvaja nemeckí predstavitelia. Šestica hlasovala proti návrhu znovu znížiť základnú sadzbu. Anonymný zasvätený zdroj, na ktorý sa FT odvoláva, uviedol, že silný odpor, najmä v Nemecku, proti peňažnej politike ECB, by mohol zastaviť jej prezidenta Maria Draghiho v jeho zámere bojovať proti hrozbe deflácie. Draghi totiž odôvodnil zníženie úrokovej sadzby argumentom, že inflácia v eurozóne je nízka a že opatrením chce v nej podporiť posilnenie konjunktúry.
V severných krajinách spoločenstva narazilo rozhodnutie na silný odpor. Prezident mníchovského hospodárskeho ústavu ifo Hans-Werner Sinn konštatoval: "Draghi zneužíva eurosystém, ktorým poskytuje južným štátom lacné úvery. Tie by v inom prípade tak výhodne na kapitálovom trhu nikdy nezískali". Prezident rakúskeho združenia sporiteľní Michael Ikrath povedal, že išlo "drsné vyvlastnenie sporiteľov".
Lacnejšie euro bude mať podľa DPA ešte dva dôsledky, pozitívny a negatívny. Slabšia spoločná mena zvýši šance mnohých firiem aj zo zadlžených krajín na rast vývozu. Bude pôsobiť aj rast burzových indexov. Nemecký DAX by mal už onedlho prekročiť hranicu 10.000 bodov.
Experti pri tomto vývoji upozorňujú, že treba tlmiť nadšenie. Zastavenie prívalu eur do obehu sa zatiaľ len odsúva. Skôr či neskôr sa však základná úroková miera bude musieť zvýšiť. Dôjde k tomu najneskoršie v čase, keď sa konjunktúra v Spojených štátoch úplne obnoví.
A ak sa hodnota akcií dovtedy vyšplhá veľmi vysoko, o to prudší môže byť ich prepad. Skúsenosti potvrdzujú, že vo fáze eufórie na burzách stačí len malý nepriaznivý signál a nálada na nich sa prudko stočí smerom dole.