Hovorí o tom analýza spoločnosti Bertelsmann Foundation. Vedci totiž zistili, že migrant v Nemecku bez nemeckého občianstva zaplatil v roku 2012 v priemere o 3300 eur viac na daniach a príspevkoch do sociálneho poistenia ako dostáva. „Cudzinci, ktorí žijú v Nemecku, nie sú záťažou pre nemecký sociálny systém, práve naopak,“ povedal Holger Bonin, autor štúdie. „Nemecko je víťazom prisťahovalectva a šance sú vysoké, že bude z tohto aj naďalej ťažiť v budúcnosti.“
Starnúce nemecké obyvateľstvo
Práve vyššie odvedené poplatky migrantov tak viedli k prebytku v štátnom rozpočte o 22 miliárd eur. Tento prebytok na obyvateľa vzrástol o viac ako 50 percent za posledných desať rokov. Autori správy tak tvrdia, že výsledok vyvracia mýtus, že 6,6 milióna migrantov sú záťažou pre sociálny systém krajiny.
Je to tiež dobrá správa pre rýchlo starnúcu krajinu, ktorej ekonomika sa potýka s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a ktorých dôchodkové a zdravotné systémy poistenia čelia nárastom dôchodcov každý rok. „Kríza v krajinách južnej Európy priniesla vzdelanú pracovnú silu do Nemecka. Čísla však nezostanú tak vysoko navždy, “povedal Jörg Dräger, člen správnej rady nadácie Bertelsmann. „Nemecko sa musí stať atraktívnou imigračnou krajinou natrvalo, pretože jej systémy sociálneho zabezpečenia, verejné rozpočty ako aj trh práce budú pod tlakom v dôsledku demografických zmien,“ dodal Jörg Dräger.
Hlasy euroskeptikov
Vlnu poplašných správ o tom, že migranti sú pre Nemecko záťažou pritom spúšťajú najmä euroskeptické a anti migračné strany v krajine. Na zvýšení napätia sa podpísala aj politika britského premiéra Davida Camerona, ktorý sa zaviazal obmedziť imigráciu v rámci EÚ.
Imigrácia do Nemecka vzrástla v posledných rokoch a dosahuje 20 ročné maximá. Nemecko sa stala druhou najobľúbenejšou destináciou pre ekonomických migrantov po USA. Vyplýva to zo správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.