Brusel dal Česku zelenú v pokračovaní daňových úľav na biopalivá prvej generácie. Z výhod by mali v ďalších piatich rokoch ťažiť firmy, vrátane Agrofertu českého ministra financií Andreja Babiša, píše iDnes.cz.
"Notifikácia bola schválená," uviedol podľa Hospodárskych novín minister poľnohospodárstva Marian Jurečka k rozhodnutiu Európskej komisie. Brusel zverejní svoje stanovisko vo štvrtok. Brusel mal podľa denníka pár pripomienok, ale skôr technického rázu.
Podpora biopalív v poslaneckej snemovni vyvolala tento rok ostré strety. Hlasovanie bolo odložené do doby, než o návrhu z ministerstva poľnohospodárstva rozhodne Európska komisia.
S podporou zákona nesúhlasila opozícia. Najväčšieho nepriateľa si zákon našiel v osobe bývalého ministra financií Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten upozorňoval, že vďaka predĺženiu pomoci zarobia firmy Andreja Babiša z koncernu Agrofert až päť miliárd korún (185 miliónov eur). Babiš to označil za klamstvo. Jeho spoločnosť Preol vlani dodávala približne polovicu bionafty štátnemu podniku Čepro, Primagra dodávala rádovo percentá. Nové daňové úľavy majú do roku 2020 vyjsť až na deväť miliárd korún (333 miliónov eur).
Vládna koalícia podľa HN počíta s tým, že pripomienky Bruselu rýchlo spracuje a zákon znovu predloží v prvom čítaní na septembrovej schôdzi snemovne. Opozícia kritizuje okrem iného to, že ministerstvo poľnohospodárstva navrhlo naďalej podporovať len biopalivá prvej generácie z repky olejnej, zatiaľ čo ostatné európske štáty skúšajú i výrobu efektívnejších biopalív druhej a tretej generácie.
Jurečka naproti tomu varoval, že bez schválenia zákona o podpore biopalív Česko zrejme nenaplní únijné požiadavky na ich podiel v pohonných hmotách a budú mu za to hroziť sankcie od EÚ.
Český minister financií Andrej Babiš je majiteľ holdingu Agrofert, pod ktorý patrí aj vydavateľstvo Hospodárskych novín Mafra Slovakia.