Pre drvivú väčšinu škôlkarov, žiakov a študentov na Slovensku, sa vyučovanie končí návratom domov alebo aspoň na internát. Vo svete sa však nájdu miesta, kde žiaci a študenti toľko šťastia nemajú a ich domovom je ulica. A nemyslite hneď na Afriku alebo Áziu. Aj vyspelý západný svet s tým má problém. Z najnovšej štatistiky zverejnenej CNN je bez domova vyše milióna študentov v USA.
Správa Národného centra pre vzdelávanie bezdomovcov mapovala životné podmienky žiakov materských, základných, stredných a vysokých škôl. V školskom roku 2012 - 2013 bolo podľa údajov správy v radoch žiakov a študentov až 1,3 milióna bezdomovcov.
Toto číslo je podľa amerických úradov alarmujúce a každým rokom stúpa. Oproti predošlému roku stúplo dokonca až o 8 percent.
Nedostatok dostupného bývania je veľkých problém, ktorý núti veľa rodín žiť na uliciach, v dočasných prístreškoch a moteloch.
Podľa šéfa Národného právneho centra pre bezdomovcov a chudobných Jeremyho Rosena sa tento problém ešte zhoršuje. "Vláda v rámci šetrenia zrušila množstvo programov podporujúcich bezdomovcov a zabezpečujúcich dostupné bývanie," dodal Rosen.
Americká vláda musela po finančnej kríze pristúpiť k škrtom vládnych výdavkov a tie sa samozrejme dotkli aj programov na zlepšenie dostupnosti bývania. Podľa odborníkov nemožno v tomto smere počítať v blízkej budúcnosti so zvýšením podpory štátu.
Pomôcť deťom žijúcim na ulici je podľa zodpovedných veľmi ťažké. Veľa detí, ktoré sú bez domova nechcú, aby niekto vedel o ich zlej životnej situácii. Majú strach, že ich úrady oddelia od rodičov a tak môže byť ich skutočný počet oveľa vyšší.
Aj bez presných čísiel je však zrejmé, že na základe rozhovorov, ktoré podnikli neziskové organizácie s rodinami v hmotnej núdzi, rastie počet ľudí na ulici každým dňom. Hospodárske oživenie po dlhovej kríze prichádza veľmi pomaly a podľa analytikov nemožno očakávať, že by v blízkej budúcnosti nastalo zlepšenie. Pre rodiny, ktoré boli hospodárskym spomalením postihnuté najviac, sa bohužiaľ kríza ešte stále neskončila.