Ekonomika štátov združených v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) si zatiaľ udržala stabilné tempo rastu. Naznačuje to júnový prieskum organizácie so sídlom v Paríži, ktorý dnes zverejnila agentúra RTTNews.
Podľa výsledkov prieskumu kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja pre celý región OECD, tzv. leading economic index (LEI), zostal v júni na májovej úrovni 100,5 bodu. Hodnota indexu sa tak udržala nad dlhodobým priemerom 100 bodov.
Čo sa týka jednotlivých členov, júnový indikátor pre USA (100,5 bodu) a Kanadu (100 bodov) signalizujú, že si udržali stabilný rast, rovnako ako Británia (101 bodov), ktorej LEI je vyšší ako priemer v OECD. Na druhej strane, hodnota japonského LEI naznačuje, že jeho hospodárstvo stratilo tempo, aj keď ide pravdepodobne len o dočasný jav.
Hodnota LEI eurozóny ako celku v júni stagnovala na úrovni 101 bodov a hodnota francúzskeho LEI mierne vzrástla na 100,4 bodu z májových 100,3 bodu, čo poukazuje na stabilný rast. Ale zlou správou je, že nemecký LEI klesol v júni na 100,2 bodu zo 100,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo signalizuje stratu dynamiky.
Na druhej strane, tempo rastu čínskej ekonomiky je vyššie ako priemer v OECD, v prípade Brazílie sa pohybuje pod úrovňou priemeru (98,9 bodu v júni), zatiaľ čo indická ekonomika naberá obrátky.
Index LEI vychádza z ôsmich ukazovateľov, ako sú napríklad index ekonomického sentimentu, index nových objednávok na produkty z členských štátov, index nákupných manažérov a ďalšie významné indikátory, ktoré hodnotia ekonomickú aktivitu v regióne.