Gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa dnes prijal predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v sídle tejto európskej inštitúcie. Po podaní rúk pred kamerami televíznych štábov však podľa agentúry Reuters nasledovali menej "harmonické" výmeny názorov v otázke, ako riešiť vysoký grécky dlh.
Záchrana vyprší koncom mesiaca
Vláda z Atén "súťaží s časom", lebo európska časť záchranného balíka pre Grécko vyprší koncom februára. Podľa niektorých analytikov, ak sa Grékom nepodarí vyjednať predĺženie finančného programu, mohlo by to viesť k chaotickému štátnemu bankrotu.
Juncker už pred dnešným stretnutím s Tsiprasom naznačil, že predpokladá zložité rokovania, a varoval grécku stranu, aby nemala príliš ambiciózne očakávania. Tsipras od víťazstva vo voľbách z 25. januára 2015 už upustil od niektorých "bojových vyhlásení" proti rozpočtovým škrtom v krajine, ktoré si vyžiadal prebiehajúci záchranný program v hodnote 240 miliárd eur. Naposledy v utorok (3.2.) po stretnutí v Ríme s talianskym premiérom Matteom Renzim uviedol, že nechce vytvoriť nové rozpory v Európe.
Tsipras je optimistický
Grécky premiér Alexis Tsipras po dnešných stretnutiach s najvyššími lídrami EÚ v Bruseli uviedol, že je optimistický ohľadom nájdenia "vzájomne prijateľnej dohody a kompromisu" pre spoločnú budúcnosť Grécka s Európskou úniou.
"Naším cieľom je zaistiť rešpekt zvrchovanej vôle gréckeho ľudu a jasný mandát získaný od našich ľudí. My zároveň rešpektujeme pravidlá EÚ," uviedol Tsipras po skončení stretnutia so Schulzom.
Grécky premiér s odkazom na otázku gréckeho dlhu spresnil, že jeho vláda chce "upraviť súčasný rámec pravidiel" a nie ho rozbiť.
"Samozrejme, že nemáme ešte dohodu, ale sme na dobrej ceste nájsť životaschopnú dohodu," uviedol Tsipras pre médiá.
Varoufakis so šéfom ECB
Grécky minister financií Janis Varufakis, ktorého dnes poobede očakávajú rovnako zložité rokovania so šéfom Európskej centrálnej banky (ECB) Mariom Draghim vo Frankfurte nad Mohanom, navrhol, aby krajina vymenila svoj dlh za nové dlhopisy naviazané na rast hospodárstva, a spomenul aj dlhopisy s neobmedzenou lehotou splatnosti. ECB sa k tomuto návrhu stavia skôr odmietavo, aj keď Atény už o tom začali rokovať s Medzinárodným menovým fondom (MMF).
Grécka strana argumentuje, že "mäkšia" rozpočtová politika a zmiernenie splátok dlhu sú nevyhnutné pre oživenie ekonomického rastu krajiny. Nápad na prehodnotenie daných záväzkov a zmiernenie dlhových podmienok pre Grécko však odmietajú fiškálne konzervatívne krajiny, ktoré dodržujú prísne rozpočtové pravidlá, na čele s Nemeckom.
Predseda skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente Guy Verhofstadt dnes upozornil, že Juncker by nemal ustúpiť požiadavkám Grécka, kým nová vláda z Atén nepredloží konkrétne reformné plány a nepreukáže odhodlanie, že chce zostať v eurozóne.
Trojnávšteva v Bruseli
"Najprv chceme vidieť seriózne plány štrukturálnych reforiem gréckej vlády. Predtým, ako EÚ vstúpi do akýchkoľvek rokovaní o dlhu," uviedol Verhofstadt a vyzval Junckera, aby nezačal žiadne rokovania o prehodnotení podoby gréckeho dlhu, kým Tsiprasov kabinet predloží reformné plány pre Grécko.
Podľa slov šéfa ALDE by nová grécka vláda mala využiť moment víťazstva a skoncovať s politikou klientelizmu, ktorá platila pre predchádzajúce vlády. Zároveň by Tsiprasova vláda nemala robiť chyby svojich predchodcov, ktorí odkladali realizáciu štrukturálnych reforiem.
Tsipras sa dnes v rámci bruselskej "trojnávštevy" stretol aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a následne i s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom.