Pre Sýriu je v pozore aj okolitý svet. Pre údajný chemický útok sa chystá zasahovať aj americká armáda. Moskvu tieto správy znepokojili a Nemecko po prvýkrát naznačilo, že by podporilo medzinárodný vojenský zásah proti Sýrii.
Obavy vyvolala aj streľba na inšpektorov OSN, ktorí teraz v krajine vyšetrujú dopad rakiet s nervovým plynom, pri ktorých podľa opozície zomreli stovky ľudí.
Kde však začali problémy Sýrie? Pozrite sa bližšie:
- Ešte v roku 1996 vyviezla Sýria každý deň približne 610 tisíc barelov ropy denne, v roku 2010 to bola už len necelá polovica, 385 tisíc barelov. V priebehu konfliktu toto množstvo kleslo znovu asi o polovicu, na súčasných menej ako 190 tisíc barelov denne, keďže „rebeli“ sa zmocnili niektorých kľúčových oblastí pre ťažbu ropy.
- V súvislosti s poklesom ziskov z ťažby ropy v kombinácii s deficitom rozpočtu musela vláda znížiť dotácie v oblasti energetiky, ktoré v tom čase predstavovali asi 15 percent HDP. Ceny benzínu sa prakticky cez noc strojnásobili, čo vytvorilo zároveň okamžitý tlak na ceny potravín.
- Napriek snahám o jeho zníženie bol v roku 2012 deficit rozpočtu na úrovni 11,4 percenta a verejný dlh v pomere k HDP narástol z 35,2 percenta v roku 2011 na 52,2 percenta v roku 2012. Kým v roku 2011 bola miera inflácie na úrovni 3-5 percent, o rok neskôr to bolo už okolo 38 percent a dnes sa blíži k 50 percentám.
- Niekoľko sezón pred vypuknutím konfliktu tiež došlo k výraznému poklesu zrážok a v priebehu rokov 2002-2008 klesli celkové zásoby vody o polovicu. Niekoľkoročné sucho prispelo k strate sebestačnosti Sýrie v produkcii obilia, ktorá ho tak musí dovážať stále viac (len v rokoch 2010 až 2011 sa cena múky zdvojnásobila), a zároveň došlo k migrácii skrachovaných farmárov z dedín do miest. To viedlo ku zvýšeniu náboženského napätia (vidiecke a mestské obyvateľstvo je iného vierovyznania)
- Snaha o riešenia narastajúcich ekonomických problémov viedla, obzvlášť od roku 2001, k represívnej politike aj podľa pomerne uvoľnených medzinárodných štandardov a reformy podporované MMF mali za následok ďalší nárast nezamestnanosti ako aj rast majetkovej nerovnosti.
- Niekoľkoročné intenzívne sucho, rast cien potravín a energií (najmä ropy) na trhoch, v kombinácii s poklesom domácej ťažby ropy a neúspešnými ekonomickými reformami, ktoré situáciu skôr zhoršili, vytvorili základ pre vývoj v Sýrii od roku 2011 až do súčasnosti.
Fakty o Sýrii |
- Sýrska arabská republika je štátom na Blízkom východe - okrem väčšinového arabského sunnitského obyvateľstva tu žijú aj Kurdi, Arméni, Asýrčania, Turci, kresťania či šiitski alaviti - žije tu približne 22,5 milióna obyvateľstva, celková hustota je približne 99 ľudí na km2 -Sýrčania protestovali od roku 2011 proti vláde prezidenta Bašára al-Asada a jedinej strane BAAS, protesty prerástli následne do dlhotrvajúceho násilia a bojov medzi protivládnymi silami a armádou - vo februári 2012 bola prijatá nová ústava, ktorá ukončila vládu jedinej strany, plánované hospodárstvo, upravila požiadavky na kandidátov do úradu prezidenta, zakázala diskrimináciu na základe pohlavia, náboženstva, pôvodu, či jazyka a garantovala náboženskú slobodu - od roku 2011 prebieha v krajine občianska vojna, ktorú vedú povstalci sčasti z radov domáceho obyvateľstva a sčasti zo zahraničia - podľa OSN si vojna vyžiadala už 15-tisíc obetí - ekonomika je charakteristická rozsiahlym štátnym sektorom a je úplne závislá na rope, v roku 2010 rástla tempom štyri percentá - štáty sektor je neefektívny a vyznačuje sa nadmernou zamestnanosťou, problémom zostáva korupcia - menou je sýrska libra, ktorá má hodnotu približne 113 libier za dolár |
Zväčšiť mapu |