Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v článku, ktorý dnes zverejní najnovšie číslo francúzskeho týždenníka Le Point, vyslovuje za oživenie EÚ a vycúvanie z teraz platných schengenských zmlúv.
Bývalý prezident analyzuje súčasnú situáciu EÚ, ktorá je pre Francúzov zdrojom "pobúrenia" a "hnevu", pričom v článku vyjadruje pochopenie pre tento postoj. Sarkozy napísal, že aj keď by sa mohlo zdať paradoxné, že niekto brojí za Európu, ale súčasne bráni aj "našu identitu", tvrdí, že "musíme byť Európanmi a Francúzmi".
V článku, ktorý okrem časopisu Le Point vyjde aj v nemeckom Die Welt, Sarkozy ponúka riešenia na opravu "chýb" vo fungovaní súčasnej EÚ. "Našu európsku politiku musíme dôkladne prebudovať," deklaroval Sarkozy.
Exprezident, ktorý sa počas svojho funkčného obdobia snažil urobiť z Francúzska a Nemecka "motor" EÚ, v príspevku obhajuje vytvorenie "veľkej francúzsko-nemeckej ekonomickej zóny", ktorá by sa mala stať základom zreformovanej EÚ a jej stabilizujúcim prvkom. Súčasnému prezidentovi Francoisovi Hollandovi je adresované upozornenie, že "Nemecko nie je voľbou, nie je alternatívou, ale faktom".
Sarkozy sa vyslovil aj za ekonomickú a daňovú konvergenciu, od ktorej si sľubuje posilnenie eurozóny a zabezpečenie stability na európskom kontinente.
Bez uvedenia mena svojho nástupcu vo funkcii, Francoisa Hollanda, Sarkozy kritizuje absenciu líderstva, čo "Európu ohrozuje", keďže jej chýba vízia, vedenie, priority. Sarkozy upozorňuje, že "líderstvo nie je právom, ale povinnosťou".
Sarkozy kritizuje aj Európsku komisiu, ktorá by podľa neho nemala mať legislatívne právomoci, keďže existuje Európsky parlament, ktorý jediný by mal stanovovať pravidlá. Súčasná situácia je podľa neho na prahu "smiešnosti" a "odsudzuje nás na nečinnosť".
Sarkozy preto navrhuje zrušiť polovicu súčasných kompetencií Bruselu a preniesť ich na národné vlády, takže EÚ by zostala na spravovanie asi desiatka politík: v oblasti priemyslu, poľnohospodárstva, konkurencieschopnosti, obchodných vzťahov, energetiky, výskumu a podobne. Žiada tiež posilnenie integrácie v rámci 18-člennej eurozóny.
V súvislosti s imigračnou politikou, ktorej kritika sa stala veľkou témou predvolebnej kampane krajne pravicového Národného frontu, Sarkozy navrhuje "okamžité vypovedanie Schengenu I" a nahradiť túto zmluvu Schengenom II, ktorej členom by mohli byť len tie krajiny, ktoré by vopred akceptovali rovnakú imigračnú politiku.
Podľa Sarkozyho by sa tak zabránilo praxi, keď sa cudzinec dostane na územie členského štátu schengenskej zóny, vybaví si v nej všetky úradné formality spojené s pobytom a potom sa presunie do iného štátu zóny, kde získa väčšie sociálne výhody.
Francúzsky prezident uviedol, že Francúzsko nechce Európu so sociálnym dumpingom pre imigrantov, ktorý "takmer systematicky" likviduje jeho sociálny systém. "Ak v najbližších rokoch rýchlo nezareagujeme, náš sociálny systém sa zrúti," varoval.
Francúzske médiá upozorňujú, že Sarkozy článok napísal krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu. Dodávajú, že jeho posledný podobný príspevok zverejnil denník Le Figaro 20. marca, v predvečer prvého kola miestnych volieb. Ohradzoval sa v ňom proti podozreniam z politického lobingu.
V časti článku, ktorý sa týka volieb do europarlamentu, sa Sarkozy snaží vystupovať ako "triezvy a pragmatický Európan", nie ako človek bez výhrad oddaný európskym myšlienkam, komentovala dnes rozhlasová stanica Europe 1.
Sarkozy tvrdí, že sa vždy považoval za Francúza do špiku kosti, ale voličov, ktorí sú v pokušení nezúčastniť sa na voľbách do europarlamentu alebo prejsť do tábora euroskeptikov upozornil, že "nezáujem je samovražedný, lebo Európa je podstatnou súčasťou našej budúcnosti". "Pokiaľ ide o nepriateľský postoj (k EÚ), je veľmi nespravodlivý," tvrdí Sarkozy. Nedostatky vo fungovaní EÚ podľa neho treba odstrániť, ale projekt EÚ by mal byť zachovaný.