Čínska centrálna banka prvýkrát po viac než dvoch rokoch znížila svoje úrokové sadzby. Cieľom tohto nečakaného kroku je podporiť ekonomický rast, ktorý by tento rok mohol byť najpomalší za 24 rokov.
Banka znížila jednoročnú refinančnú sadzbu na 5,6 percenta. Jednoročnú depozitnú sadzbu banka znížila na 2,75%. Nové sadzby začnú platiť od soboty 22. novembra. Bank of China sa krokom pripája k smeru menovej politiky ECB alebo Bank of Japan. Správa prichádza v čase, keď najnovšie štatistiky z druhej najväčšej ekonomiky sveta ukázali, že rast priemyselnej aktivity sa zastavil a realitný trh, dlhodobý pilier rastu, zostáva slabý. To má negatívny vplyv na širšiu aktivitu a znižuje dopyt po všetkom, od nábytku až po cement a oceľ. Centrálna banka taktiež urobila krok k ďalšiemu uvoľneniu tvorby depozitných sadzieb. Novo môžu banky ponúknuť sporiteľom za ich úspory úrok, ktorý bude 1,2 násobok základnej sadzby. Doteraz to bol 1,1násobok.
Vo vyhlásení banka uviedla, že rast čínskej ekonomiky je stále primeraný. Aj naďalej však chce pokračovať v pravidelnom uvoľňovaní tvorby depozitných sadzieb. "Táto úprava úrokových sadzieb je neutrálnoz operáciou a neznamená zmenu v kurze menovej politiky. Čína je stále schopná dosahovať stredné až vysoké tempo rastu a nemá potrebu zavádzať silné stimulačné opatrenia. Základný smer umiernenej menovej politiky sa nemení," uviedla vo vyhlásení čínska centrálna banka.
Tempo rastu čínskej ekonomiky v treťom štvrťroku spomalilo na 7,3 percenta, najnižšie za päť rokov. Oficiálnym cieľom vlády je dosiahnuť v celom tomto roku hospodársky rast 7,5 percenta. Peking dal však najavo, že je pripravený tolerovať slabší rast, pokiaľ to nebude mať negatívny vplyv na trh práce. Vlani sa HDP zvýšil o 7,7 percenta, čo bolo najpomalšie tempo za 14 rokov.
Čína naposledy znížila úroky v júli 2012. Vtedy výpožičná sadzba klesla o 0,31 percentuálneho bodu a depozitní o štvrť percentuálneho bodu.