Grécko síce v uplynulých mesiacoch zvýšilo svoje reformné úsilie, ale musí urobiť ešte viac, ak chce dostať ďalšie 2 miliardy eur zo záchranného balíka. Eurozóna pošle Grécku ďalšiu splátku, ako aj peniaze na rekapitalizáciu bánk, až keď zavedie všetky dohodnuté reformy. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Ministri financií eurozóny, tzv. Euroskupina, tak na dnešnom stretnutí neschválili uvoľnenie splátky z gréckeho úveru. Ale podľa šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je nádej, že sa obe strany do konca týždňa dohodnú. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Sporným bodom je najmä riešenie problémov s nesplácanými hypotékami. Grécko sa totiž zaviazalo, že umožní vyvlastnenie domov v prípade, že ich majitelia nesplácajú bankám hypotéky. Teraz však premiér Alexis Tsipras žiada veriteľov, aby zmiernili požiadavky v otázke nesplácaných hypoték, lebo by veľa ľudí mohlo prísť o strechu nad hlavou.
Situácia medzi veriteľmi a Gréckom, ktorá sa po letnej "dráme" na chvíľu upokojila, sa znova vyostruje.
Atény sa začiatkom júla ocitli na pokraji bankrotu, pretože neplnili dohodnuté úverové podmienky. Grécka vláda dokonca vypísala referendum, v ktorom väčšina voličov odmietla požadované reformy. Zadlženej krajine však došli peniaze a kabinet sa musel vrátiť k rokovaciemu stolu. Grécko sa nakoniec dohodlo s veriteľmi z eurozóny na novom, treťom záchrannom programe v celkovej výše 86 miliárd eur, keďže platnosť predchádzajúceho na konci júna vypršala. A vzhľadom na zhoršenie ekonomickej situácie Grécka sú podmienky nového programu nakoniec ešte tvrdšie, ako pri druhom úvere.
Grécko sa potrebuje dohodnúť s veriteľmi čo najskôr, aby získalo peniaze na rekapitalizáciu bánk. Podľa zdrojov z eurozóny Atény majú priestor na kompromis. Ale veritelia nemôžu akceptovať takú zmenu pravidiel, v rámci ktorej by mali Gréci výhody a miernejšie podmienky pri splácaní hypoték, než majú obyvatelia štátov, ktoré Grécku poskytujú záchranné úvery.