StoryEditor

Eurozónu ohrozuje "detská recesia"

19.08.2013, 13:55
Autor:
dujduj
Dlhová kríza spôsobila ďalšie problémy. Mladí ľudia si nemôžu dovoliť mať deti.

Boj krajín eurozóny s dlhovou krízou, ktorá začala pred piatimi rokmi, zanecháva ekonomiky spustošené tvrdými škrtmi a vlečúcou sa recesiou. Reči ekonómov a analytikov o stratenej dekáde sa začínajú stávať realitou. Okrem ekonomickej stagnácie však Európa čelí aj "detskej recesii". Finančná realita mladých ľudí je v žalostnom stave a väčšina z nich nie je schopná mať potomka.

Aj keď sa eurozóne podarilo po 18 mesiacoch vymaniť z recesie, realita bežných ľudí na periférii eurozóny sa príliš nezmenila. O situácii mladých ľudí v Portugalsku nedávno písala Heather Stewart z The Observer. Vyhliadky mladých Portugalčanov nie sú podľa jej skúsenosti vôbec ružové a väčšina z nich uvažuje o odchode z krajiny. A to aj napriek tomu, že Menový fond krajinu pochválil za boj s krízou a zhodnotil, že krajina má najhoršie za sebou.

Odchod za prácou

Situáciu odzrkadľuje životná situácia čašníka s dokonalou angličtinou Vianu Do Castela. Tento 24-ročný mladík musel kvôli finančným ťažkostiam rodiny ukončiť štúdium na vysokej škole a zamestnať sa v reštaurácii. Zarobené peniaze mu však podľa jeho slov stačia len na prežitie. "Nad založením rodiny rozmýšľať ani nemôžem," hovorí Viana. Čoraz viac mladých podľa neho uvažuje nad odchodom z krajiny. On sám chce lepšiu budúcnosť hľadať v Nórsku. V Portugalsku je nezamestnanosť 17,4 percenta, v Nórsku je to 3,4 percenta.

Zatiaľ čo Vianovi rodičia sa v jeho veku usadili a mali prvé dieťa, jeho finančná situácia mu to nedovoľuje. Namiesto toho si musí Viana a jeho priateľka nájsť stabilné zamestnanie tisíce kilometrov od domova. A až potom môžu rozmýšľať nad založením rodiny.

Nie je prekvapujúce, že mladí ľudia krízou najviac zasiahnutých krajín, reagovali na ťažkosti opustením vlasti a oddialením založenia rodiny. Od roku 2010 do začiatku tohto roka prišli krajiny ako Portugalsko, Španielsko a Írsko takmer o dve percentá populácie v produktívnom veku.

Tieto udalosti budú mať dlhodobý negatívny dopad na ekonomickú životaschopnosť týchto krajín. Zníži sa tak báza daňových poplatníkov financujúcich verejné výdavky v budúcnosti. Menšia populácia znamená menší potencionálny daňový základ a aj keď sa ekonomiky vrátia k plnej zamestnanosti, tak daňové príjmy môžu byť nižšie, ako sa predpokladalo. Krajiny sa tak môžu prepadnúť do ďalších a ešte hlbších recesií.

Kto bude platiť dane

Voľný pohyb pracovných síl je základným princípom Európskej únie. Môže to ale spôsobiť boj o mladých ľudí. Krajinám sa nebude páčiť, že investovali do vzdelania mladých ľudí a tí potom odišli platiť dane inam.

Odloženie založiť si rodinu je ďalšou pochopiteľnou a dobre dokumentovanou reakciou ľudí na ťažké ekonomické časy. Nedávny článok Eurostatu poukazoval na skutočnosť, že Európa môže smerovať k "recesii detí". Čísla ukazujú, že s nástupom recesie klesá aj pôrodnosť.

Španielsko, Grécko a Írsko zažili od vypuknutia krízy prudké zníženie pôrodnosti. Dieťa je jednoducho pre páry náklad, ktorý si nemôžu dovoliť. Zároveň starnutie populácie v mnohých európskych krajinách prinieslo ďalší problém. Žien v plodnom veku je čoraz menej. Kombinácia týchto dvoch faktorov má za následok klesajúcu pôrodnosť v 24 z 31 sledovaných krajín podľa údajov Eurostatu v rokoch 2008 až 2011.

Koniec recesie tak pre ekonomiky krajín eurozóny nemusí byť začiatok lepších časov. Nedostatok ľudí v produktívnom veku spôsobený poklesom pôrodnosti môže spôsobiť ďalší vážny problém.

01 - Modified: 2005-05-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: EK: Slovensko má zlú vodu na kúpanie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 15:13