Symbol lesku, luxusu a bohatstva môže onedlho padnúť na dno. Tak to aspoň vidí Medzinárodný menový fond, ktorý Saudskej Arábii predpovedá kolaps do piatich rokov. Vo svojej výročnej správe predpovedal na tento rok krajine vyše 21-percentný deficit a očakáva, že pri udržaní tempa výdavkov a pri nepriaznivých cenách ropy Saudskoarabi skončia do roku 2020 v bankrote.
Saudskú Arábiu ťahajú na dno najmä klesajúce ceny ropy. „Pokles je mierne vyvažovaný zvýšením vyrábaného a predaného množstva. Vzhľadom na nízke výrobné náklady v regióne sú producenti zatiaľ stále ziskoví,“ hovorí ekonomický analytik Moody´s Martin Janíčko. Ak však bude krajina míňať súčasným tempom ďalšie dva roky, môže to viesť k vážnym ekonomickým a sociálnym otrasom. Saudská Arábia mala donedávna naakumulovaný fond vo výške 900 miliárd dolárov, ten sa však postupne rozpúšťa zvyšovaním platov a sociálnymi balíkmi. Pre konflikt v Jemene sa navyše Saudskoarabi stali tretím národom sveta s najvyššími výdavkami na armádu, tento rok predbehli aj Rusko s rozpočtom 80,8 mld. dolárov. Okrem toho dala krajina nedávno 32 miliárd dolárov na oslavy korunovácie kráľa Salmana Bin Abdulaziza Al Sauda.
Krajine nepomáha ani to, že jej ratingová spoločnosť Standard & Poor´s nedávno znížila rating na A+s negatívnymi vyhliadkami. „Investori začnú po takejto udalosti vnímať každý investičný tok ako riskantný a radšej si zvolia iné krajiny,“ myslí si Lukáš Lóci, analytik z Capital Markets.
Vláda však potrebuje diverzifikovať ekonomiku, aby sa neopierala len o ropu. „Saudská Arábia má potenciál v informačných technológiách, turistike, finančných službách i farmácii. Vzhľadom na závislosť od ropy je však tento potenciál len v zárodkoch,“ dodáva Janíčko. Zlepšiť by mala aj infraštruktúru na ťažbu zemného plynu. Má piate najväčšie zásoby sveta, ale minimálnu ťažbu.