Z absolútnej chudoby ku kráľovstvu piva. Príbeh Grahama Mackaya z Južnej Afriky pripomínal rozprávku. Jeho život však predčasne ukončila zákerná choroba. Zomrel dnes, vo veku 65 rokov.
Graham Mackay urobil z malého pivovaru globálny holding. Aj napriek chatrnému zdraviu. Snímka: SABmiller
Z ruky do úst
Mackay bol známy ako šéf druhého najväčšieho pivovarského koncernu na svete, konglomerátu SABmiller. Patria mu značky ako Peroni, Miller, alebo jeho najobľúbenejšia značka, Pilsner Urquell. Chápadlá SABmilleru dokonca siahajú aj na Slovensko. Patria mu Pivovary Topvar aj značka Šariš. Ročné tržby firmy dosiahli iba z minulý rok 34,5 miliardy dolárov a akcie od jeho vstupu na burzu v marci 1999 iba rastú.
Cesta nahor však nebola pre Grahama Mackaya ľahká. Vyrastal vo veľmi chudobnej oblasti v Juhoafrickej republike. „Môj otec prežil koncentračný tábor a nebol v dobrej fyzickej, ani psychickej kondícii. Pracoval na plantáži a my sme žili, pekne povedané, z ruky do úst,“ povedal dnes zosnulý Mackay v jednom z rozhovorov. Rodičov navyše finančne zruinovalo jeho štúdium na strednej a vysokej škole. „Študoval som s bohatými deťmi. Myslím si, že to zmenilo môj pohľad na život,“ povedal.
Stvoriteľ impéria
Graham Mackay využil všetky svoje vedomosti a životné skúsenosti naplno. Vystriedal viacero manažérskych pozícií, no na kreslo generálneho riaditeľa sa dostal až v tabakovom gigante Philip Morris. Neskôr prišla ponuka zo SABmiller, ktorý v tom čase bol lokálnym juhoafrickým pivovarom. Mackay z neho však vybudoval globálny koncern najmä rozsiahlymi akvizíciami po celom svete. „Graham bol titanom pivovarníctva. Bol pri kormidle práve v čase, keď sa jeho firma pretransformovala z lídra jedného rozvíjajúceho sa trhu na svetovú dvojku,“ povedal pre agentúru Bloomberg analytik Trevor Stirling zo spoločnosti Stanford C. Bernstein.
Zlý koniec
Graham Mackay odišiel z kresla šéfa firmy v apríli, kedy mu lekári diagnostikovali nádor na mozgu. Po operácii sa vrátil do firmy, ale už len ako nevýkonný člen predstavenstva.