Kvantitatívne uvoľňovanie Európskej centrálnej banky (ECB) nám vďaka nízkym úrokom ušetrí náklady na obsluhu dlhu, túto situáciu na trhoch však na predfinancovanie na správu dlhu využiť nebudeme môcť. Skonštatoval to po stredajšom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír. Štát má totiž už svoje potreby financovania podľa neho na tento rok relatívne pokryté a pre ďalšie prípadné emisie ho limituje ústavná dlhová brzda.
"Bohužiaľ, z tohto pohľadu nevieme využiť tieto priaznivé podmienky na trhoch na to, aby sme sa predfinancovali. To je tá odvrátená stránka mince a prísnych pravidiel,“ povedal. Zároveň nevylúčil, že slovenské dlhopisy sa budú predávať aj so zápornými výnosmi. Napokon, na sekundárnom trhu už niektoré slovenské emisie negatívny úroky dosiahli. Ďalší vývoj bude podľa Kažimíra závisieť od situácie nie len u nás, ale aj v ďalších krajinách. "V prvom rade si musíme zachovať kredit krajiny, ktorá vie spravovať svoje verejné financie,“ tvrdí.
Uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky tak na jednej strane zlacňuje financovanie dlhu jednotlivým štátom, problémy však môže spôsobiť napríklad v dôchodkových systémoch, ktoré do dlhopisov investujú. Podľa Kažimíra práve tento efekt bol aj jeden z hlavných argumentov Nemecka, ktorého obyvatelia sú zvyknutí sporiť. "Treba potvrdiť, že v krajinách, kde sú silné penzijné schémy, nízke alebo záporné úroky vytvárajú problém z hľadiska zhodnocovania, ale je to dočasný jav,“ dodal minister.