Oslabenie jüanu Pekingom v uplynulom týždni môže pomôcť k tomu, aby k podobným korekciám nedochádzalo v budúcnosti. Čínska mena sa v súvislosti so stabilizáciou ekonomiky krajiny bude zrejme pohybovať oboma smermi, uviedol hlavný ekonóm čínskej centrálnej banky Ma Ťün. Informovala o tom agentúra Reuters.
People's Bank of China (PBOC) šokovala globálne trhy v utorok (11. 8.), keď znehodnotila jüan takmer o 2 percentá. Centrálna banka to nazvala reformou smerujúcou k zníženiu kontroly a zvýšeniu vplyvu voľného trhu. Niektorí experti to však považujú za začiatok dlhodobého oslabovania čínskej meny s cieľom podporiť export.
Minulotýždňový pokles kurzu jüanu a zvýšenie jeho flexibility môže pomôcť "výrazne znížiť pravdepodobnosť" podobnej korekcie v budúcnosti, uviedol Ma. V krátkodobom horizonte je pravdepodobnejšia "dvojsmerná volatilita", teda posilnenie rovnako ako oslabenie čínskej meny, tvrdí Ma. Centrálna banka podľa neho zasiahne len vo "výnimočnej situácii", aby obmedzila "nadmernú volatilitu" výmenného kurzu.
Ma odmietol obavy, že Peking môže znehodnotením jüanu, ktoré stiahlo kurzy niektorých ďalších ázijských mien na niekoľkoročné minimá, spustiť menovú vojnu. "Čína to nemá v úmysle, ani sa nepotrebuje podieľať na menovej vojne." Dodal, že neexistuje dôvod obávať sa, že PBOC bude pokračovať v intervenciách na trhu, keďže čínska ekonomika sa stabilizuje.