Americký štát Colorado od januára zlegalizoval marihuanový biznis. Podľa odhadov by sa mali tento rok v tomto novom "odvetví" pretočiť tri miliardy dolárov. Má to však jeden háčik. Ak sa nezmenia zákony, budú musieť všetky transakcie prebiehať iba v hotovosti. Informuje o tom New York Times.
Banky zo strachu z vyšetrovania za napomáhanie pri praní špinavých peňazí odmietajú predajcom marihuany zriadiť bankové účty. Banky sa totiž musia riadiť federálnymi zákonmi a marihuana z federálneho hľadiska legálna nieje. Obchodníci sú tak nútení držať desiatky tisíc dolárov v hotovosti.
Problémy v novom biznise
Predajcovia sa podľa Timesu musia pri prevoze peňazí maskovať, striedať vozidlá a používať rôzne trasy, aby sa tak vyhli prepadnutiu. Musia doslova využívať praktiky mafie. Platy dávajú zamestnancom v obálkach a bankové pravidlá sa snažia obchádzať zriaďovaním účtov na svoje mená. Banky ich však veľmi rýchlo odhalia a účty zrušia.
Na nečakaný problém však relatívne rýchlo zareagovala Obamova administratíva. Ministerstvo spravodlivosti už pripravuje riešenie ako situáciu vyriešiť. Marihuana by síce mala zostať vo federálnom meradle nelegálnou drogou, banky v Colorade ale budú môcť prijímať peniaze z jej predaja.
Ministerstvo sa totiž obáva, že veľké množstvo hotovosti bez možnosti ju vložiť do banky je niečo, čo prináša bezpečnostné riziká.
Je však možné, že z pohľadu ministerstva pôjde len o formu odporúčania, ako by mali banky postupovať. Takého opatrenie ale nemá žiadnu právnu váhu a v prípade súdu by neobstálo. Zatiaľ sa teda zdá, že banky budú aj naďalej odmietať zriadiť predajcom marihuany účty.
Legalizácie špinavých peňazí
Legalizácia marihuany spôsobila aj problémy s bankomatmi. V Colorade ich totiž môžu prevádzkovať aj fyzické osoby. Obchodníci ich preto majú často priamo vo svojich obchodoch a sami do nich dopĺňajú hotovosť. Úrady sa preto obávajú, že predajcovia budú nový marihuanový biznis zneužívať a cez svoje obchody a bankomaty začnú prať peniaze, ktoré pochádzajú z predaja tvrdých drôg.
Podľa federálnej vlády sú súkromné bankomaty veľmi náchylné na zneužitie a pranie špinavých peňazí. To prebieha tak, že bankomat je naplnený hotovosťou pochádzajúcou z nelegálnej činnosti a tá je následne vytiahnutá bežnými zákazníkmi. Navyše Colorado nijakým spôsobom nereguluje prevádzkovanie bankomatov a nemá prehľad o tom, koľko ich v štáte vlastne je.
Niektoré problémy však začali obchodníci už riešiť sami. Napríklad vzniká súkromný fond, ktorý by mal poskytovať pôžičky na rozjazd nových obchodov - obíde tak banky, ktoré predajcom odmietajú financie poskytovať.