Od optimistických utópií cez permanentnú vojnu o zdroje až po hnus a špinu v uliciach preľudnených a pretechnizovaných megalopolisov. Ekonomika sa točí vo všetkých svetoch, aj v tých, ktoré ešte len raz vzniknú. Možno. A preto je zaujímavé študovať i ekonomiky fiktívne. Inšpiráciu pre svoje myšlienky hľadal v sci-fi napríklad aj americký nobelista Paul Krugman.
Nebola to ani tak rebélia vedená mladým Lukom Skywalkerom, ale skôr obrovské investície do zbrojenia namiesto budovania infraštruktúry. Luke sa u svojho strýka na pustej planéte Tatooine, kde vyrastal, vlastne nudil. Opravoval roboty a pomáhal na farme. Keby ho Impérium dokázalo osloviť nejakým rozvojovým programom, mohlo celé povstanie dopadnúť úplne inak. „Inými slovami, Galaktické impérium bolo zničené preto, lebo cisár Palpatine nerozumel základným princípom makroekonómie. K pádu Impéria tak viedla ekonomika, a nie návrat Jediho,“ tvrdí americký ekonóm Zach Feinstein.
Cisár diktátor
George Lucas v legendárnych Hviezdnych vojnách stvoril svet, v ktorom si moc v galaxii uzurpuje cisár diktátor. Vo všemocnej ríši nazývanej jednoducho Impérium a na pozadí bojov ušľachtilých rytierov rádu Jedi so zlými Sithmi žije galaktická ekonomika prepojená systémom hyperpriestorových dráh.
Obchod v tejto preďalekej galaxii mala roky pod kontrolou Obchodná federácia...
Zostáva vám 85% na dočítanie.