Podľa Billa Newton-Dunna, dlhoročného člena Európskeho parlamentu, by Európa potrebovala ekvivalent americkej FBI, aby mohla efektívne bojovať so zločinom. Podľa britského poilitika by tým Európa ušetrila stovky miliónov, uviedol portál CNBC.
Súčasný nedostatok cezhraničnej spolupráce medzi členskými štátmi Európskej únie v súčasnosti nahráva kriminálnikom, pretože neefektívna spolupráca pri vyšetrovaní trestných činov radikálne znižuje pravdepodobnosť ich vypátrania.
Vytvorenie celoeurópskeho systému a zvýšenie kompetencií vyšetrovacích orgánov na medzinárodnej úrovni by tento problém vyriešilo, pretože v súčasnosti nemajú domáce bezpečnostné orgány na území iného štátu žiadne právomoci. Hlavným problémom realizácie systému však podľa Newton-Dunna je nedostatok dôvery medzi vládami, uvádza ďalej portál CNBC.
Kriminálnici vedia otvorené hranice šikovne využiť a v úteku pred spravodlivosťou im takmer nič nebráni, keďže policajti ich cez hranice prenasledovať nemôžu. Europol, európsky policajný úrad, slúži prioritne na výmenu informácií a nemá právomoci na zatýkanie. Európa preto každý rok prichádza kvôli neobjasneným krádežiam o milióny, pričom organizované skupiny sa orientujú najmä na farmaceutiká a cigarety.