Hoci sú teraz investori posadnutí tým, či Fed zmierni tempo kvantitatívneho uvoľňovania, v celkovom obráze valuácie aktív ide len o prechodný detail. V dlhšom období sú kľúčové reálne faktory, teda hlavne vývoj korporátnych ziskov a sadzieb, ktorými sú prevádzané na súčasnú hodnotu. Tá je daná bezrizikovým výnosom a rizikovou prémiou. Fed určuje prvé a trhy to druhé. V posledných rokoch Fed znížil bezrizikové sadzby, trhy ale zároveň požadovali vyššie rizikové prémie a celková požadovaná návratnosť tak zostala v podstate nezmenená. Podobne môže dôjsť k tomu, že rast výnosov bude sprevádzaný poklesom prémií. To však neznamená, že akciové trhy dosahujú férové valuácia.
Podiel ziskov na celkových príjmoch v americkej ekonomike dnes leží mimoriadne vysoko, čo je jeden z dôvodov, prečo si akcie po roku 2009 viedli tak dobre. Často počúvame, že sa nakoniec tento vysoký podiel musí otočiť smerom k priemeru a trhy potom skorigujú svoj odhad vývoja dlhodobej ziskovosti. Výsledkom bude prepad cien akcií, ktorý však nebude vyvolaný zmenou politiky Fedu, ale prehodnotením schopnosti spoločností generovať zisky. To, či sa podiel ziskov na produkte vráti k priemeru, ale nie je ani zďaleka jasné. Vývoj podielu ziskov a miezd na HDP zhŕňa graf:
Redakcia Patria.cz ďalej odporúča: Čína vyráža za ropou do Arktídy Apple predstavil niekoľko noviniek Grécko požiada veriteľov o zmiernenie podienok |
Prepad podielu miezd na HDP, ktorý nastal v posledných rokoch, bol vyvolaný tým, že mzdy rástli oveľa pomalšie ako produkt. Prínosy rastúcej produktivity tak smerovali hlavne k akcionárom. Netvrdím, že ide o spoločensky prospešný jav. Z hľadiska investorov sa však jedná o jav, ktorý bol základom rastúcich cien akcií. V minulosti bol vysoký podiel ziskov zvyčajne korigovaný cenovou konkurenciou, ktorá znížila marže a zvýšila reálne mzdy. Teraz ale nevidíme známky toho, že by malo dôjsť k podobnému vývoju. Navyše to neplatí len o USA, ale o väčšine vyspelých ekonomík.
Zmena v rozložení príjmov, ktorá prebieha na globálnej úrovni, sa svojím významom vyrovná dlhodobému poklesu inflácie, technologickej bubline či rastu významu krajín BRIC. Mobilita kapitálu sa síce od 80. rokov zvyšuje, zvýšila sa ale aj jeho návratnosť namiesto toho, aby dochádzalo k rastu podielu miezd ľudí z rozvíjajúcich sa ekonomík. Tí jednoducho nemajú dostatočne veľkú trhovú či politickú silu na to, aby k tomuto rastu došlo. Ak by predsa len došlo k tomu, že by sa podiel miezd začal opäť dvíhať, pre akciové trhy by to bolo negatívne. Pokles podielu miezd na produkte je ale tak široko rozšíreným javom, že za ním musia stáť významné a dlhodobejšie ekonomické sily, vrátane globalizácie a technologickej revolúcie.
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz