Z Číny pochádza 65 percent falzifikátov zadržaných európskymi colníkmi. Na falšovanie elektronických cigariet sa špecializujú v Hongkongu, falšované potraviny pochádzajú najčastejšie z Maroka. Európski colníci v roku 2012 zabavili na hraniciach falzifikáty v hodnote jednej miliardy eur. Väčšina tovaru pochádzala z Číny a putovala poštou, oznámila Európska komisia.
Celkovo zadržali 40 miliónov položiek tovaru, u ktorých bolo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva, uvádza Brusel vo výročnej správe zameranej na túto problematiku. Najväčšiu časť tvorili napodobeniny cigariet svetových značiek (31 percent), ale úrady zadržali aj falošné lieky, lampy, lepidlá, prášky na pranie alebo obalové materiály.
Podobne ako v minulých rokoch bola medzi liekmi najčastejšie sfalšovaná modrá pilulka na potenciu Viagra, zadržané ale boli aj analgetiká, antidepresíva alebo lieky určené na liečbu rakoviny. Hodnota zadržaného tovaru bola zhruba rovnaká ako o rok skôr, aj keď počet jednotlivých druhov tovaru, ktorý sa z roka na rok veľmi líši, výrazne klesol zo 115 miliónov v roku 2011.
Väčšina zhabaného tovaru bola zničená. Poštou putovalo asi 70 percent zásielok, pričom takmer v každej štvrtej zhabané poštovej zásielke boli lieky objednané priamo cez internet. Takmer 65 percent falzifikátov zadržaných na vonkajšej hranici EÚ pochádzalo z Číny.
Na druhom mieste boli Spojené arabské emiráty s 8,37 percentami zhabaného tovaru, na treťom mieste je Hongkong s 7,79 percentami. Z Hongkongu pochádzajú predovšetkým alternatívne tabakové výrobky ako elektronické cigarety a náplne do nich. Väčšina falošných potravín pochádzala z Maroka, uviedla správa Bruselu.