Návrh rozpočtu na fiškálny rok 2016 prezidenta Baracka Obamu predpokladá jednorazovú 14-% daň z nezdanených príjmov vo výške 2 bilióny USD (1,77 bilióna), ktoré nahromadili americké spoločnosti v zahraničí. Informovala o tom agentúra Reuters.
Na rozdiel od dobrovoľnej repatriácie navrhovaná daň je jednorazová a povinná a zameriava sa na pôvodne nezdanené príjmy v zahraničí nezávisle od toho, či budú repatriované. Príjmy z tejto dane poslúžia na zaplnenie očakávaného schodku v Diaľničnom trustovom fonde.
"Znamená to, že spoločnosti budú musieť v USA ihneď zaplatiť daň z dvoch biliónov dolárov, ktoré majú v zahraničí. Nebudú schopné donekonečna odkladať uhradenie americkej dane," povedal nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu.
Do budúcnosti Obama navrhuje, aby americké spoločnosti priebežne platili 19 % zo všetkých príjmov v zahraničí. Za zaplatené dane v cudzine dostanú úľavu.
Obamov fiškálny rozpočet, ktorého podrobnosti majú byť zverejnené v pondelok (2.2.), je politický aj fiškálny dokument. Na to, aby vstúpil do platnosti, musí ho schváliť Kongres. Rýchly a bezproblémový súhlas republikánmi kontrolovaného Kongresu je však veľmi nepravdepodobný.
Biely dom dlhodobo kritizuje americké firmy a ich snahu vyhnúť sa daňovej povinnosti v domovskej krajine. Obidva návrhy sú súčasťou širšej daňovej reformy, ktorá by podľa prezidentovej administratívy mala daňovo zvýhodniť skôr strednú triedu obyvateľstva.
Cieľom tejto reformy je uzatvoriť niektoré zo "zadných dvierok" v daňovej legislatíve. Dotkne sa to napríklad spoločností, ktoré najmä v úsilí znížiť svoje daňové zaťaženie využívajú presun ziskov do daňových rajov alebo do zahraničia. Pokiaľ totiž zisky z cudziny nie sú oficiálne prevedené alebo repatriované do USA, firmy z nich nemusia platiť dane. Najnovšie odhady vyčíslili tieto zisky na 2,1 bilióna USD.