Do eurozóny sa chystá osem krajín. Zo všetkých však ako jediná spĺňa podmienky Litva. Tá podľa plánu chce začať platiť eurom 1. januára 2015. Vyplýva to z kontroly Európskej komisie.
Jediná pripravená
Správa komisie o pripravenosti na euro sa tento rok týkala ôsmich krajín- Českej republiky, Bulharska, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Švédska a Litvy. Litva ako jediná takzvané maastrichtské podmienky spĺňa a eurom by mala - v prípade súhlasu únijných krajín - začať platiť od 1. januára budúceho roka.
Bude tak devätnástou únijnou krajinou, ktorá spoločnú menu prijme. Na prijatie eura sa v prístupových zmluvách zaviažu všetci členovia únie, len Veľká Británia a Dánsko majú dohodnuté výnimky. Prieskumy v Česku zase naznačujú, že proti prijatiu eura je významný počet občanov.
Rumunsko chce euro prijať v roku 2019
Konvergenčnú správu dnes v Bruseli, s jasným dôrazom na rozhodnutie o Litve, prezentoval eurokomisár pre hospodárske a menové otázky Olli Rehn. Pripomenul, že z ostatných posudzovaných členov si len Rumunsko stanovilo dátum, kedy by chcelo prijať euro, a to na rok 2019. Rehn si pritom myslí, že stanovenie takého dáta sa pre ekonomiku príslušnej krajiny môže stať katalyzátorom hospodárskych reforiem.
Tiež vstup do mechanizmu výmenných kurzov, by podľa Rehna pre krajiny bol prínosný. Eurokomisár v tejto súvislosti spomenul práve Dánsko, ktoré v ERM II je a euro ako také sa pritom prijímať nechystá.
Susedia pripravení nie sú
Komisia už v pondelok navrhla členským krajinám, aby s Českom ukončili konanie o nadmernom deficite, začaté v roku 2009. Ak sa to zrejme už tento mesiac stane, začne Praha plniť podmienku týkajúcu sa deficitu verejných financií pod tromi percentami hrubého domáceho produktu.
Praha od poslednej podobnej správy z roku 2012 plní podmienku cenovej stability. V období 12 mesiacov do tohtoročného apríla, kedy tohtoročná správa začala vznikať, bola priemerná miera inflácie 0,9 percenta, teda bezpečne pod hranicou 1,7 percenta. Česko nemá problémy ani s podmienkou dlhodobej výšky úrokových sadzieb. Problém je však s implementáciou európskeho práva v súvislosti s postavením centrálnej banky.