Stagnácia v eurozóne, recesia v Japonsku a geopolitické krízy vyvolávajú čoraz väčšie obavy o ďalší vývoj globálneho hospodárstva. Vyhlásil dnes britský minister financií George Osborne vo svojom prejave pred vplyvnými podnikateľmi v Londýne, z ktorého cituje agentúra Reuters.
Aj britský premiér David Cameron začiatkom týždňa v súvislosti so situáciou v globálnej ekonomike hovoril o "červených varovných svetlách".
Podľa Osborna výkon hospodárstva eurozóny, ktorá je kľúčovým obchodným partnerom Británie, vyvoláva v Londýne skutočné znepokojenie. A k tomu sa pridali recesia v Japonsku a geopolitické krízy. Výsledkom sú čoraz väčšie obavy o vývoj globálnej ekonomiky.
"Rozhodne (dnes) panujú väčšie obavy o stav globálnej ekonomiky ako pred pár mesiacmi, je to badať nielen vtedy, keď sa hovorí o Európe," povedal Osborne.
Taliansky minister hospodárstva Pier Carlo Padoan vo svojom prejave na tom istom podujatí vyjadril presvedčenie, že eurozóna v rámci menovej politiky urobí všetko, čo je v jej silách, aby podporila zotavovanie ekonomiky a naštartovanie inflácie. Vyhlásil tiež, že "progresívna integrácia" v rámci Európskej únie (EÚ) bola v uplynulej dekáde jedným z hlavných motorov hospodárskeho rastu a vytvárania pracovných miest v Európe a plány na zjednotenie kapitálových trhov pomôžu udržať kontinuitu tohto procesu.
Viacerí európski politici sa zhodujú v názore, že zvýšenie úverov pre malé a stredné firmy je kľúčom k oživeniu slabnúcej ekonomiky bloku, pretože až dve z troch pracovných miest v súkromnom sektore v EÚ pripadajú na tieto firmy.
Osborne v tejto súvislosti skonštatoval, že v Británii došlo k citeľnému zlepšeniu úverových a finančných podmienok, ale je potrebné urobiť ešte viac, zvlášť čo sa týka financovania malých a stredných firiem. Európa ako celok je podľa neho príliš závislá od bankových úverov, ktoré sú hlavným zdrojom financií pre podnikanie. V zjednotení kapitálového trhu preto vidí skutočnú príležitosť ako to zmeniť.