Životná úroveň v Grécku by sa na predkrízové hodnoty mohla vrátiť už do šiestich rokov. Povedal to dnes grécky premiér Antonis Samaras (na snímke). Informoval o tom server BBC. "Podľa väčšiny expertov nebudeme potrebovať niekoľko desaťročí či dokonca generácií, ale iba približne šesť rokov," povedal Samaras v pondelok (16. 9.) v Ríme na konferencii organizovanej denníkom International Herald Tribune.
Od roku 2008, keď nastúpila svetová finančná kríza, klesla grécka ekonomika o 23 % a podľa viacerých ekonómov by tento rok mala zaznamenať ďalší pokles o 4,2 %. Krajina získala už dva záchranné balíky v celkovej hodnote 240 miliárd eur a očakáva sa, že bude potrebovať ešte asi 10 miliárd eur. Technický tím expertov takzvanej Trojky medzinárodných veriteľov (Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) pricestuje do Atén na ďalšiu hodnotiacu misiu v týchto dňoch. Cez víkend by ich mali doplniť hlavní zástupcovia Trojky. Očakáva sa, že ústrednou témou hodnotenia bude privatizácia a daňová oblasť.
Inšpektori pricestujú práve v týždni, v ktorom do štrajku vstúpili stredoškolskí a vysokoškolskí učitelia. Protestujú proti prepúšťaniu v rezorte, čo je súčasť znižovania počtu zamestnancov vo verejnej správe. Na tom sa grécka vláda dohodla s medzinárodnými veriteľmi výmenou za uvoľnenie ďalšej tranže úveru. K štrajku sa plánujú pripojiť aj učitelia základných škôl, ktorí by tak mali urobiť v stredu 18. septembra. Grécka vláda trvá na tom, že neefektívny verejný sektor s vysokým počtom zamestnancov potrebuje reformy. Pri nezamestnanosti okolo 28 % však obyvateľstvo takéto vyhlásenia vlády len veľmi ťažko akceptuje.