Počas prvých troch mesiacov tohto roka sa počet slovenských spoločností, ktorých vlastník má adresu v daňovom raji, znížil o 114 na celkových 4248. Najväčší odliv zaznamenalo Monako a Jersey. V Českej republike záujem o daňové raje pokračuje, aj keď pomalým tempom. Počet českých spoločností s majiteľom z daňového raja sa v prvom kvartáli tohto roka zvýšil o 23 na celkových 13 270. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2014 ide o tretinový prírastok.
"Momentálne nie je možné odhadnúť, či ide o zmenu trendu alebo štatistický výkyv. V každom prípade v Českej republike už niekoľko mesiacov sledujeme citeľný pokles dynamiky záujmu o vytváranie majetkových štruktúr s využitím destinácií považovaných za daňový raj," konštatovala analytička poradenskej spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová s tým, že to do značnej miery súvisí so sprísňovaním regulácie, daňovými i legislatívnymi zmenami a posilňovaním dohľadu, rovnako ako s obavami podnikateľov z prezradenia bankového tajomstva.
Najväčší odliv slovenských firiem zaznamenalo v prvom štvrťroku Monako (úbytok 50 firiem), Jersey (33) a Holandsko (14), Cyprus (12) a Seychely(10). Mierny prírastok zaznamenala Panama (6 nových) a Malta (5). Najobľúbenejšími daňovými rajmi českých firiem v prvom štvrťroku tohto roku sú off-shore destinácie, ktoré podnikateľom ponúkajú vyšší stupeň anonymity. Najväčší absolútny prírastok zaznamenali Seychely (19 nových), Belize (17) a Marshallove ostrovy (13). Detailné štatistiky za prvý kvartál roka 2015 zverejnila poradenská spoločnosť Bisnode.