Bieloruská centrálna banka sa rozhodla znížiť oficiálny kurz domácej meny k americkému doláru. Vyplýva to z pondelkového oznámenia banky, ktorá sa tak snaží uchrániť bieloruský rubeľ pred dôsledkami menovej krízy v susednom Rusku. K obdobnému kroku sa podľa agentúry Reuters odhodlala aj ďalšia bývalá sovietska republika Turkménsko.
Pre niekdajše sovietske republiky je Rusko hlavným obchodným partnerom. Hodnota ruskej meny voči doláru sa vlani prepadla o približne 40 percent, najmä v dôsledku klesajúcich cien ropy a sankcií, ktoré na Rusko uvalili západné krajiny kvôli jeho postupu v ukrajinskej kríze. Pre krajiny v blízkosti niekdajšieho Sovietskeho zväzu môže kríza okolo ruskej meny znamenať problémy.
Bieloruská centrálna banka oznámila, že 6. januára znižuje oficiálny výmenný kurz bieloruského rubľa o zhruba sedem percent na 12.740 bieloruských rubľov za dolár z pondelňajšej úrovne 11.900 bieloruských rubľov. Vlani klesol k doláru asi o 20 percent. Okrem toho banka znížila na desať percent poplatok za nákupy zahraničných mien, ktorý zaviedla v polovici decembra práve pod tlakom menovej krízy v Rusku. Poplatok pôvodne predstavoval 30 percent, banka ho ale v posledných dňoch už znížila na 20 percent. "Tieto kroky majú normalizovať situáciu vo finančnom sektore Bieloruskej republiky," oznámila vo vyhlásení bieloruská centrálna banka.
Podobne Turkménsko podľa oznámenia tamojšej centrálnej banky počnúc 1. januárom devalvovalo svoju menu manat voči americkému doláru o približne 19 percent. Krajina, ktorá má štvrté najväčšie zásoby zemného plynu na svete, bola vlani jediným štátom Strednej Ázie, ktorý napriek znehodnocovaniu iných regionálnych mien a prepadu ruského rubľa nechal výmenný kurz bezo zmien. Menový režim Turkménska nie príliš priehľadný, krajina ale držala kurz manatu od roku 2009 bezo zmeny na úrovni 2,84 manatu za dolár
Bielorusko do Ruska vyváža predovšetkým nákladné autá, traktory a priemyselné stroje. Celkovo je s Ruskom spojené viac než 50 percentami vývozu z Bieloruska a viac ako 90 percent objemu transakcií sa uskutočňuje v ruských rubľoch.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v polovici decembra vyhlásil, že bieloruské firmy by mali obchody s Ruskom viesť v tvrdých menách, pretože kvôli prepadu ruského rubľa je teraz obchodovanie v ruskej mene pre bieloruské firmy stratové. Podotkol vtedy ale tiež, že kvôli prepadu ruskej meny sa vláda bieloruský rubeľ devalvovať nechystá.