Ekonomika rastie, nezamestnanosť klesá a štátny deficit narazí do troch rokov na nulu. Tak vyzerajú čísla, s ktorými sa chváli minister financií Peter Kažimír. Európska komisia však vidí vývoj nášho deficitu inak. Schodok bude v nasledujúcich rokoch klesať, ale nie tak výrazne, ako si to naplánoval minister, ukazujú to čísla jesennej ekonomickej prognózy, ktorú včera vydala Európska komisia.
Zbohom, vyrovnaný rozpočet
Brusel predpokladá, že tento rok dosiahne náš deficit 2,7 percenta, kým Kažimír počíta, že podlezie 2,5-percentnú latku. Komisia predpokladá, že doplatíme na nesprávne čerpanie eurofondov. Brusel tiež očakáva, že štát vytvorí tento rok vyššiu sekeru, pretože naše výdavky na zdravotníctvo budú vyššie, takisto minú viac aj samosprávy. „Vyššie výdavky sa dali pokryť vyššími príjmami kvôli dobrému výberu daní, ale priority rok pred voľbami boli iné,“ zhodnotila hlavná analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Ešte viac sa Brusel a náš rezort financií rozchádzajú v predpovedi deficitov na nasledujúce roky. Napríklad v roku 2017 dosiahne podľa komisie náš schodok dve percentá, kým ministerstvo si ho trúfa stlačiť pod pol percenta.
Sociálny balíček ako riziko
Brusel však vo svojej predpovedi nepočíta s tým, že vláda ešte môže spraviť dodatočné kroky, ktorými udrží verejné financie na uzde, upozorňuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Rovnako argumentuje aj rezort financií.
Najväčšie riziko budúcoročného rozpočtu predstavuje podľa komisie tretí sociálny balíček, ktorý plánuje vláda predstaviť v decembri, ale aj obchvat Bratislavy formou PPP projektu.