Japonsko a Čína sú v napätí, ako Británia a Nemecko pred prvou svetovou vojnou. Japonský premiér Šinzó Abe to povedal na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. Z obáv z ozbrojeného konfliktu tak vyzval Čínu, aby obmedzila výdavky na zbrojenie.
Vojnu nevylučujem
Vzťahy medzi Čínou a Japonskom sú napäté kvôli sporu o neobývané ostrovy, ktorý sa minulý rok opäť obnovil. Šinzó Abe sa dokonca obáva vojny. „Dve najväčšie ázijské ekonomiky stoja proti sebe. Pripomína to stav v Európe pred prvou svetovou vojnou,“ povedal Abe. Dodal pritom, že najmä Čina by mala obmedziť výdavky na zbrojenie. „Ovocie, ktoré prináša veľký hospodársky rast našich ekonomík, by sme mali použiť na inovácie a odstraňovanie chudoby, nie na zbrane,“ dodal japonský premiér.
Šinzó Abe napriek tomu nevylúčil, že ozbrojený konflikt nevypukne. Poslucháčov v Davose však ubezpečil, že Japonsko urobí všetko preto, aby sa krviprelievanie v jeho krajine už nikdy nezopakovalo. "Kľúčom k prosperite Ázie a celého sveta je spolupráca, nie napätie. Konflikty preto musíme riešiť dialógom a podľa zákona, a nie pomocou zbraní,“ dodal japonský premiér. Japonsko totiž sa po druhej svetovej vojne zaviazalo, že žiadnej krajine nevyhlási vojnu. Premiér Abe sa to podľa vlastných slov rozhodol rešpektovať už len preto, že by prípadný ozbrojený konflikt znamenal katastrofálne dôsledky na ekonomiku celého sveta.
Pár ostrovov
Iskrička konfliktu medzi dvomi najväčšími ázijskými ekonomikami sa objavila koncom roka 2012, kedy si Japonsko aj Čína robili nároky na neobývané, no na prírodné zdroje bohaté súostrovie vo východočínskom mori. Číňania v tom čase ignorovali a ničili všetko japonské, vrátane showroomov automobilky Toyota, či predajní s televízormi a hracími konzolami značky Sony. Číňania navyše vnímajú premiéra Šinza Abeho ako nacionalistu.