Rozvíjajúce sa ekonomiky momentálne zápasia s problémami svojich domácich mien. Ich hodnota na menových trhoch klesá a krajiny sa snažia v rámci svojej monetárnej politiky naštartovať ich rast, uvádza portál CNBC.
Z problémov vinia Fed
Brazília, Indonézia a najnovšie aj India ako odpoveď na oslabenie svojich národných mien sprísnili svoju menovú politiku. Náhlu depreciáciu mien spôsobili obavy, že Fed v reakcii na posilnenie amerických ekonomických ukazovateľov obmedzí stimuly v oblasti menovej politiky.
Náhle zmeny v oblasti monetárnej politiky rozvíjajúcich sa ekonomík však vzbudzujú obavy, že niektoré zásahy sú unáhlené a časom sa môžu negatívne odraziť na celkovej ekonomike hospodársky oslabených krajín.
Portál CNBC ďalej uvádza, že zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré nedávno krajiny odsúhlasili, môže zhoršiť ekonomickú situáciu v krajine a v konečnom dôsledku to nezachráni ani meny.
Zlé rozhodnutia budú mať globálny dosah
Kombinácia vyšších úrokových sadzieb a stále oslabovanie mien pravdepodobne zapríčiní zníženie domácej likvidity, zdraženie dlhov, ktoré sú prevažne v americkej mene a tiež zdraženie importu.
Sprísnenie menovej politiky v takomto krehkom ekonomickom prostredí zvyšuje tiež riziko spomalenia ekonomického rastu. Brazílii, Indonézii a Indii pritom patrí 10% globálneho hrubého domáceho produktu, takže pokles ich rastu by mal značný negatívny dopad na celkový svetový rast.