Od začiatku júla sa rakúsky štát prestane podieľať na garantovaní bezpečnosti vkladov v prípade krachu bánk. Informoval o tom portál denníka Die Presse.
Podľa návrhu zákona, ktorého príprava sa na spolkovom ministerstve financií dostala do záverečnej fázy schvaľovania, banky si vytvoria fond poistenia vkladov. V ňom sa má do roku 2024 sústrediť 1,5 miliardy eur.
V prípade krachu nejakého úverového ústavu budú sa z neho vyplácať sporiteľom úspory 100-tisíc eur a menej. Tento limit platí aj teraz, ale o zodpovednosť za vklady sa delí v rovnakej výške príslušná banka a štát, zhodne po 50-tisíc eur.
Fond poistenia vkladov sa bude budovať postupne. Každý rok v nasledujúcich desiatich rokoch by sa v ňom mali prostriedky zvyšovať o 150 miliónov eur. Ako sa táto záťaž rozdelí na ústavy, zatiaľ nie je jasné.
Do roku 2019 sa bude musieť zjednotiť aj rakúsky bankový systém, zo súčasných piatich na jeden. V krajine funguje päť systémov. Ide o banky typu raiffeisenové, ľudové, sporiteľne, krajinské hypotekárne a súkromné.
Po prijatí navrhovaného zákona, ktorý vzniká na základe smernice EÚ, dôjde aj k skráteniu lehoty vyplácania vkladov. Zo súčasných 20 dní by sa mali sporitelia dostať k svojim peniazom do siedmich dní.
Mnoho otázok poistenia vkladov zostane po prijatí návrhu zákona v Rakúsku otvorených. Najpodstatnejšou je, ako sa bude postupovať, ak skrachuje niektorá veľkobanka. Suma 1,5 miliardy eur vo fonde totiž zodpovedá len 0,8 percenta celkovej hodnote vkladov obyvateľstva.