Pentagón od polovice júna tohto roku minul na vojenské operácie proti Islamskému štátu (IS) v Iraku a neskôr aj v Sýrii už 1,1 miliardy dolárov. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na údaje centrálneho velenia armády USA.
Predstavitelia americkej administratívy odhadujú, že pokračujúce ťaženie voči IS a ďalším militantným skupinám regióne stojí Spojené štáty v priemere sedem až desať miliónov dolárov denne.
Americké námorníctvo od júna nasadilo voči radikálom z IS približne 185 kusov munície, vrátane 47 striel s plochou dráhou letu typu Tomahawk, odpálených z lodí rozmiestnených v Perzskom zálive a Červenom mori. Operácie námorníctva doposiaľ stáli 62 miliónov dolárov; väčšinu z tejto sumy tvoria náklady na strely Tomahawk.
Omnoho viac prostriedkov minulo americké letectvo, ktorého bojové lietadlá za rovnaké obdobie použili proti IS skoro 1000 kusov munície. Odhady nákladov v prípade letectva neboli zverejnené.
V Iraku okrem toho operuje viac ako 1300 príslušníkov americkej armády. Pôsobia v dvoch operačných centrách v Bagdade a Arbíle a ako členovia poradných tímov pomáhajú irackej armáde.
Pôvodne nie príliš vysoké americké náklady na boj proti IS prudko stúpli po 8. auguste, keď USA spustili letecké údery v severnom Iraku. Výdaje ďalej vzrástli v septembri po tom, ako sa nálety rozšírili aj do susednej Sýrie.