Čína ho zakázala, v USA zažíva boom a v Európe by ho najradšej zdanili. Reč je o virtuálnej mene Bitcoin, ktorý najnovšie zaradilo do svojej legislatívy aj švédsko. V tejto krajine sa Bitcoin považuje za umelecký predmet.
Umenie Bitcoinu
„Mena sa vždy spája s autoritou v podobe centrálnej banky a geografickým územím. A to Bitcoin nespĺňa,“ povedal pre agentúru Bloomberg hovorca Švédskej daňovej agentúry Olof Wallin. „Na Bitcoin sa teda budeme pozerať rovnako, ako na hocijaký iný majetok. Napríklad umenie, či starožitnosti,“ dodal. Z toho vyplýva, že sa virtuálna mena zapojí aj do daňového systému. Švédsko je zatiaľ poslednou krajinou, ktorá zaujala k Bitcoinu jasné stanovisko. Ako sa ale k tejto virtuálnej mene stavajú iné štáty?
Fínsko považuje Bitcoin za komoditu a normálne ju zdaňuje.
V Nórsku Bitcoin neprešiel menovým testom a tak sa nepovažuje ani za menu, ani za platidlo. Transakcie, pri ktorých sa Bitcoin zamieňa za nórsku menu, sú zdanené.
Nemecko prijalo Bitcoin ako menu a normálne ju zdaňuje.
Čína zakázala všetky obchody, ktoré nekryje nejaká finančná inštitúcia. Veľa obchodov tak od akceptovania tejto meny upustilo.
USA sa k tomu, či je Bitcoin legálny alebo nie, zatiaľ nevyjadrili. Úrady ho však tolerujú a bitcoinová ekonomika v tejto krajine len kvitne.
Na Slovensku sa v daňovom ani menovom systéme Bitcoin zatiaľ neudomácnil, no Slováci ho majú radi a živo s ním obchodujú.