Ruská centrálna banka má slušné rezervy. Pád rubľa to síce nezastaví, pre ekonomiku ale predstavujú vankúš. Prezident Putin na devízové rezervy a zlato vsádza od ekonomickej krízy v roku 2008, píše iDnes.cz.
Pozitívne vyzerá ukazovateľ devízových a zlatých rezerv - pre Vladimira Putina veľmi dôležitých. Ruská centrálna banka k 19. februáru disponovala v devízach a zlate celkovou sumou 379 miliárd amerických dolárov. To je od vlaňajšieho apríla nárast o 29 miliárd, uviedla agentúra Bloomberg.
S rastom zlata rastie aj pokoj
Už vlani v lete sa prvý námestník predsedu Banky Ruska Dmitrij Tulin nechal počuť, že regulátor plánuje zvýšenie zlatých a devízových rezerv v priebehu troch až piatich rokov na 500 miliárd dolárov.
Celková hodnota ruských zásob zlata sa koncom decembra, keď bol kov na svojom šesťročnom minime, pohybovala okolo 48,6 miliardy. Teraz, s masívnym nárastom ceny zlata v novom roku, sa predpokladaná hodnota ruských zásob odhaduje na zhruba 61,8 miliárd dolárov.
To znamená, že zatiaľ čo nízka cena ropy tvrdo dopadá na ruský rubeľ, strmý rast zlata naopak môže ruskej centrálnej banke pomôcť tlak zmierniť. Ak bude cena žltého kovu stúpať aj naďalej, mohol by rubeľ predošlé straty dohnať, verí Kremeľ.
Rozšírenie rezerv namiesto intervencie
Kým Čína a Saudská Arábia naliali desiatky miliárd dolárov na podporu svojich mien, centrálna banka v Moskve intervenovala len raz. Potom, čo koncom roka 2014 neúspešne vložila vyše 67 miliárd dolárov na pozdvihnutie rubľa, už v tomto smere nezainvestovala ani "cent". Namiesto toho Moskva nakúpila valuty.
"Žiadne výdavky z menových rezerv rubeľ neupevní," vyhlásil niekoľko týždňov po poklesle rubľa na nové minimá námestník guvernéra centrálnej banky Tulin. "Vystrieľať všetky náboje naraz je veľmi jednoduché. To by pre nás ale znamenalo Pyrrhovo víťazstvo."
Podľa vysokých ruských úradníkov, ktorí s Vladimirom Putinom ekonomické záležitosti riešili, ekonomický experiment jasne odráža prezidentovo presvedčenie, že zlato a tvrdé meny v devízových rezervách sú najlepšou zárukou ruskej finančnej nezávislosti. Od roku 2000, kedy sa Putin chopil moci, dosahovali rezervy iba 13 miliárd dolárov.
"Vladimir Putin si uvedomil silu rezerv niekedy v rokoch 2008 až 2009, vďaka nim prežil ekonomickú krízu bez významnejších strát," konštatuje bývalý ruský minister financií Alexei Kudrin, ktorý dodnes s prezidentom ekonomické záležitosti konzultuje.