Krach obchodu oznámili v utorok sami Rakúšania. Dôvod neuzavretia zmluvy nemá podľa nich súvislosť s predávanou bankou.
"Celá vec ide mimo nás, vyjadrovať sa k tomu nemôžem," uviedol hovorca Zuna Vladimír Michna. "Ako informovala Raiffeisen Bank International v oficiálnej tlačovej správe, dôvod odstúpenia spoločnosti ABHH od kúpy nesúvisí s bankou Zuno. Odstúpenie ABHH od predaja nebude mať žiadny vplyv na klientov v Českej republike a na Slovensku a ich vklady zostávajú chránené podľa rakúskeho zákona o ochrane vkladov. Zuno zostáva samostatná plne regulovaná banka so sídlom vo Viedni," doplnil neskôr.
Slováci môžu ostať pokojní
Ešte donedávna pritom existoval plán, že Zuno, pôsobiaci v Česku a na Slovensku, otvorí nové pobočky aj u našich západných susedov. Podľa informácií LN totiž rakúsky regulátor požadoval, aby banka vo chvíli prechodu na nového vlastníka pôsobila v krajine priamo, čo ako dcérska firma Raiffeisen Bank nemusela.
Otázkou je, či sa uskutoční plánovaná zmena vedenia. Alfa Group údajne zvažovala výmenu šéfa ZUNO Oyvind Oanesa. Vrátiť sa mal András Hámori, ktorý banku viedol v minulosti.
Predaj Zuno bol ohlásený v septembri 2015 a Alfa za ňou mala zaplatiť okolo 35 miliónov eur. Podľa informácií LN by sa poplatok za nesplnenie dohody zo strany Alfa Group (takzvaný break-up fee) mal pohybovať okolo dvoch miliónov eur.
Raiffeisen zvažuje, čo ďalej
Dôvodom predaja Zuna bola zmena štruktúry rakúskej finančnej skupiny, nie snaha získať dodatočný kapitál. V súčasnosti Raiffeisen Bank skúma, ako bude ďalej postupovať. Do úvahy naďalej prichádza predaj dcérskej banky alebo jej časti, ale aj jej integrácia do iných častí skupiny.
Ku koncu minulého roka mala Zuno 200 zamestnancov a 255 tisíc klientov. Spravovala vklady 755 miliónov eur a poskytla úvery v hodnote 75 miliónov eur.