Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 9 percent na 7,3 bilióna dolárov (6,7 bilióna eur), čo predstavuje 85-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky. Vyplýva to z najnovšej analýzy J&T Banky, ktorú zostavila na základe prieskumu Hurun Global Rich List 2016. "Celkový počet superbohatých narástol o 50 percent, v Číne dokonca o 80 percent. Najviac dolárových miliardárov žije v Ázii, a to až 1022. Najmenej v Afrike, a to 29. V Európe ich je 441," vyčíslil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Čína pritom vlani prvýkrát predbehla v počte miliardárov USA. "V krajine draka sa ich počet zvýšil až o 90 na 568, kým v USA klesol o dvoch na 535. Svetovou trojkou je India so 111 superboháčmi, čo je medziročne o 14 viac," doplnil Pánis s tým, že európskou superjednotkou je Nemecko s 82 miliardármi.
Počet miliardárov pritom klesol v Rusku o 13 na 80. Dôvodom je podľa analytika pokles ruskej ekonomiky, zníženie cien komodít a prudké oslabenie kurzu rubľa. "Mestom s najväčším počtom miliardárov je Peking. Má ich sto, čo je o tretinu viac ako pred rokom. Predbehol dlhodobú jednotku New York. Na treťom mieste je Moskva. V prvej desiatke je až päť čínskych mtasiest," priblížil Pánis.
Najbohatším človekom na svete podľa prieskumu pritom ostal Bill Gates s majetkom 80 miliárd dolárov, hoci medziročne sa hodnota jeho majetku zmenšila o 6 percent. "Druhým najbohatším človekom je známy investičný mág Warren Buffett so 68 miliardami dolárov a jeho bohatstvo kleslo medziročne o 11 percent. Svetovou jednotkou je Amancio Ortgega, zakladateľ výrobcu odevov Inditex, pod ktoré patria značky Zara, Bershka, Massimo Dutti," doplnil Pánis. Najbohatšou ženou podľa prieskumu ostáva Liliane Bettencourtová, ktorej otec založil kozmetický gigant L'Oreal.
Prieskum odhalil aj najmladšieho miliardára. Je ním spolutvorca mobilnej aplikácie pre posielanie videí a fotografií Snapchat Evan Spiegel, najbohatším miliardárom do 35 rokov je Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku. "Najviac miliardárov vygeneroval sektor technológií, médií a telekomunikácií. Za nimi nasleduje biznis s nehnuteľnosťami, spracovateľský priemysel a na štvrtom mieste sa umiestnilo investovanie," skonštatoval Pánis.
Najbohatším zo sektoru chnológií, médií a telekomunikácií je Jeff Bezos, zakladateľ online obchodu Amazon.V biznise s nehnuteľnosťami s 267 miliardárov a v spracovateľskom priemysle je 241 ultrabohatých. Investovanie je v tomto na poslednom mieste, kde je známych "len" 218 miliardárov.
Medzi najbohatšie rodiny sa zaradila rodina Waltonovcov, ktorá založila maloobchodný reťazec Wal-Mart, rodina Kochovcov s konglomerátom Koch Industries a rodina Marsovcov, ktorá vyrába známe čokoládové tyčinky. "Firmy, ktoré vytvorili najviac miliardárov, teda až 10, sú dve. Celosvetová sieť hotelov Hyatt a potravinársky gigant Cargill," dodal Pánis.