StoryEditor

Akcia Copperfield daňovákov. Odhalili nové podvody za stovky miliónov

11.03.2016, 13:38
Autor:
TASRTASR

Biznis s veľkými nadmernými odpočtami dane z pridanej hodnoty (DPH) sa na Slovensku končí. Skonštatoval to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze. Vystriedali ho systematicky organizované podvody založené na modifikácii softvéru fiškálneho modulu elektronických registračných pokladníc (ERP). Podľa odhadu Finančnej správy (FS) sú v tejto oblasti úniky na DPH a na dani z príjmov na úrovni 300 až 400 miliónov eur. V rámci akcie Copperfield padli už aj prvé dve obvinenia za krátenie dane práve formou modifikácie programu konkrétneho typu ERP.

"Podvody na elektronických registračných pokladniciach sa presúvajú do oblasti systémových, organizovaných podvodov. Organizujú ich niektorí výrobcovia a niektoré servisné organizácie. Prejavujú sa tým, že pokladničné doklady nie sú zachytené vo fiškálnej pamäti. Typické je, že znak ministerstva financií na bločku je falošný," popísal Imrecze.

Prvý prípad, pri ktorom boli už vznesené obvinenia, sa realizoval na úrovni Okresného riaditeľstva Policajného zboru v piatom bratislavskom obvode. "V rámci spoločnej akcie bola vykonaná jedna domová prehliadka, dve prehliadky podnikateľských priestorov a dve prehliadky vozidiel. Obvinené boli dve osoby, Daniela B., zástupkyňa podnikateľského subjektu, ktorý pokladnice využíval a Ing. Ivan M., zástupca servisnej organizácie, ktorá pomohla upraviť softvér pokladnice tak, aby mohol daňovník spáchať podvod formou krátenia dane," informoval policajný prezident Tibor Gašpar. Dobrým signálom podľa neho je spolupráca daňovej kobry na úrovni okresného riaditeľstva v piatom bratislavskom obvode.

"Prípad vyšetrovali na kvalifikovanej úrovni. Je to dobrý signál, keďže sme avizovali, že daňová kobra sa rozšíri na nižšie úrovne aj mimo Národnej kriminálnej agentúry a budú aj tam špecializovaní pracovníci," zdôraznil Gašpar. Projekt má podľa neho zmysel, keďže významne pomáha štátnemu rozpočtu.

Prokurátori sú ako súčasť daňovej kobry podľa námestníka Generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho pripravení na odhaľovanie aj neoprávnených nadmerných odpočtov DPH, vrátane podvodov s využívaním ERP.

"V prvom prípade bol činný okresný prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava V., ktorý sa na základe zákonne získaných dôkazov stotožnil s výsledkami vyšetrovateľa o vznesení obvinenia. Stotožnil sa aj s podnetom na vzatie obvineného Ivana M. do väzby. Podal návrh na kolúznu väzbu, a to z dôvodu, aby nemohol v trestnej činnosti pokračovať. Sudca jeho návrh sčasti akceptoval," informoval Šufliarsky.

Obvinenej Daniele B., ktorá je stíhaná pre zločin krátenia dane, hrozí trest odňatia slobody vo výmere štyri až 10 rokov a obvinenému Ivanovi M. za zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie hrozí v prípade odsúdenia trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov.

FS do akcie Copperfield zapojila 130 kontrolórov, ktorí skontrolovali 31 prevádzok a zaistili 25 ERP, pričom každá prejde expertízou. Celková škoda na zaistených 25 pokladniciach sa odhaduje na asi 4 milióny eur. Na trhu je 11.300 ERP. Povinnosť používať ich sa v SR zaviedla od 1. marca 2009.

01 - Modified: 2023-02-03 11:40:10 - Feat.: - Title: Holandský parlament nemá dosť hlasov, aby prinútil kráľa platiť dane. Musel by zmeniť ústavu 02 - Modified: 2023-02-03 18:30:00 - Feat.: - Title: Neziskovky majú rôzne daňové povinnosti. Aké sú to a za ktoré príjmy nemusia platiť? 03 - Modified: 2023-02-02 18:44:55 - Feat.: - Title: Dane 2023: povinnosti si musia plniť aj podnikatelia z cudziny. Čo musia uvádzať? 04 - Modified: 2023-02-02 14:30:00 - Feat.: - Title: Živnostníci si môžu uplatniť viaceré náklady. Aké sú výhody a nevýhody paušálnych výdavkov? 05 - Modified: 2023-02-02 08:36:09 - Feat.: - Title: Ceny energií vykrýva mesto Prešov i vyššou daňou, šetrí aj na osvetlení
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. február 2023 07:51