Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Deloitte, ktorú si objednalo združenie britských cestovných a dopravných firiem (ABTA). Informovala o tom agentúra AFP.
Takzvaný brexit totiž povedie k neistote a tá môže mať za následok rast nákladov v doprave, skonštatoval generálny riaditeľ združenia Mark Tanzer. ABTA má zhruba 1200 členov vrátane leteckých spoločností.
Deloitte v správe uvádza, že zvýšenie cien v doprave najtvrdšie zasiahne nízkonákladové spoločnosti a môže tak ohroziť lacné lety do EÚ, hlavnej dovolenkovej destinácie britských turistov.
A brexit môže ohroziť aj tok tovarov medzi Britániou a kontinentom, keďže vystúpenie z EÚ bude znamenať aj opustenie jednotného európskeho trhu, a tým pádom opustenie zóny bez cla. Tanzer varuje, že potrvá nejaký čas, možno aj niekoľko rokov, kým Británia uzavrie s európskymi štátmi bilaterálne zmluvy o obchodnej výmene.
V neposlednom rade brexit môže viesť k oslabeniu libry, čo tiež zdraží Britom cesty do zahraničia.
Andrew Swaffield, šéf britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Monarch Airlines zase upozornil, že vystúpenie z EÚ môže viesť k zvýšeniu leteckých poplatkov a redukcii počtu letov medzi Britániou a EÚ.
Približne tri štvrtiny, teda 75 %, letov z Británie do zahraničia smeruje do štátov EÚ. A rovnako zhruba 75 % zahraničných dovoleniek trávia obyvatelia Británie v EÚ. Zároveň 63 % zahraničných turistov, ktorí navštívia Spojené kráľovstvo, pochádza z krajín EÚ.
Najobľúbenejšími dovolenkovými destináciami Britov sú Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Grécko. A naopak, najviac zahraničných turistov prichádza na britské ostrovy z Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska a Holandska.