Európska komisia (EK) dnes navrhla sériu politických opatrení na podporu európskeho oceliarstva vystaveného kríze spojenej so svetovou nadmernou kapacitou ocele.
Komisia v predloženom oznámení objasňuje, ako európske oceliarske odvetvie môže s podporou členských štátov a inštitúcií EÚ prekonať svoje krátkodobé a dlhodobé problémy. Podľa EK na prekonanie problémov s celosvetovou nadmernou kapacitou, prudkým zvyšovaním celosvetového vývozu a nekalými obchodnými praktikami je potrebné spoločné úsilie.
Podpredseda EK zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen spresnil, že pre oceliarsky priemysel a ďalšie energeticky náročné odvetvia je potrebné, aby sa vyvíjali, aby zavádzali inovácie a prosperovali vďaka kvalite, špičkovým technológiám, efektívnej výrobe a vysoko kvalifikovanej pracovnej sile.
"V súčasnosti oceliarske výrobky chráni rekordný počet antidumpingových opatrení a komisia je odhodlaná obnoviť na celosvetovej úrovni rovnaké podmienky. Podnikneme ďalšie kroky s cieľom zjednodušiť naše postupy, ale aj členské štáty musia priložiť ruku k dielu a bezodkladne prijať náš legislatívny návrh modernizovať nástroje EÚ na ochranu obchodu, aby sa spravodlivejší obchod stal skutočnosťou,“ vysvetlil Katainen.
Oceliarsky priemysel v Európe, ktorý je v niektorých oceliarskych produktových segmentoch celosvetovým lídrom, predstavuje 1,3 % HDP EÚ a v roku 2015 zamestnával okolo 328.000 ľudí. Je tiež dôležitým zdrojom nepriamej tvorby pracovných miest, zohráva dôležitú úlohu napríklad v automobilovom priemysle.
Napriek potenciálu európskeho oceliarskeho priemyslu a značnému úsiliu inovovať ho a modernizovať sa jeho konkurenčné postavenie na svetovom trhu s oceľou za uplynulé roky zhoršilo. Nadbytok výroby ocele v tretích krajinách, najmä v Číne, zvýšil vývoz, znížil ceny a viedol k nebývalému prílevu nekalých obchodných praktík, ktoré narúšajú rovnaké podmienky na celosvetovej úrovni.