StoryEditor

Odpis gréckeho dlhu je nevyhnutný, vyhlásil hlavný ekonóm menového fondu

29.03.2016, 16:39
Autor:
kokikoki
Hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu Maurice Obstfeld požaduje od krajín eurozóny ďalšiu pomoc pre Grécko.

Odpis dlhu je podľa neho nevyhnutný. Informovala o tom agentúra Reuters.

Je však potrebné, aby veritelia trvali na realizácii tvrdých reformných opatrení, uviedol Obstfeld. "Úspory a štrukturálne reformy sú rovnako nevyhnutné ako odpis dlhu," povedal Obstfeld v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt.

Aj keď je to politicky ťažko priechodné, Grécko nemá inú možnosť, než je dôchodková reforma. "V krátkodobom horizonte je samozrejme z dôvodu utečeneckej krízy možná istá flexibilita ohľadom rozpočtových cieľov," dal Obstfeld Aténam nádej na krátkodobé uľahčenie podmienok, ktoré musia plniť výmenou za finančnú pomoc.

V priamom rozpore s Nemeckom

Obstfeldove vyhlásenia sú v priamom rozpore s názorom spolkového ministra financií Wolfganga Schäubleho. Schäuble pred nedávnom uviedol, že Grécko nedokáže politicky presadiť ďalšie škrty v dôchodkoch, a preto musí nájsť nejaké náhradné opatrenia, aby splnilo ciele v oblasti úspor. Nemecký minister odmieta tiež odpis dlhu, ktorý predstavuje takmer 180 % hrubého domáceho produktu (HDP), a rovnako v súčasnosti nepovažuje za akútne zníženie úrokov a predĺženie splatnosti.

Takzvaná Trojka, zložená z Európskej centrálnej banky (ECB), Európskej komisie (EK) a MMF, by mala v najbližších dňoch pokračovať v hodnotení, či Atény plnia prisľúbené ciele a reformy. Pozitívne hodnotenie je podmienkou pre uvoľnenie ďalších peňazí z aktuálneho záchranného programu.

MMF možno podporí Irak

MMF by mohol už v júni schváliť Iraku zmluvu o záložnom úvere, ktorá by krajine zaistila okolo 15 miliárd dolárov. Bude to závisieť od výsledku plánovaných aprílových rokovaní vo Washingtone. Agentúre Reuters to dnes povedal šéf irackej misie MMF Christian Jósza.

"Ak v apríli uzavrieme vo Washingtone naše rokovanie, myslím, že by sme mohli dohodu o záložnom úvere predložiť v júni výkonnej rade MMF," povedal Jósza. Z predpokladaných 15 miliárd dolárov by tretinu poskytol sám fond, zvyšok by doplnili ďalšie medzinárodné organizácie a bohaté darcovské krajiny.

MMF rokuje s Irakom o trojročnej dohode od novembra a rozhovory "zdarne pokračujú", povedal Jósza. V prípade schválenia dohody získa Bagdad v tomto roku najmenej päť miliárd dolárov.

01 - Modified: 2022-12-06 07:49:55 - Feat.: - Title: Postrelenie rómskeho tínedžera v Grécku vyvolalo nepokoje, došlo k potýčke s políciou 02 - Modified: 2022-12-01 16:44:44 - Feat.: - Title: Medzinárodný menový fond: Zvyšuje sa šanca, že rast globálnej ekonomiky v roku 2023 klesne pod dve percentá 03 - Modified: 2022-11-29 19:18:30 - Feat.: - Title: Čínska ekonomika môže rásť pomalšie, než sa očakáva, varovala šéfka MMF 04 - Modified: 2022-11-25 08:13:44 - Feat.: - Title: Irán informoval OSN, že jeho útoky v Iraku sú aktom sebaobrany. Povstalcov obviňujú z terorizmu 05 - Modified: 2022-11-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovičov rezort financií sa prepočítal, krajina bude potrebovať menej hotovosti
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. december 2022 11:11