Posledné dva týždne nepriniesli nič, čo by výrazne pohlo svetom kryptomien. Objavili sa len tradičné diskusie a vyjadrenia, ako aj rôzne potenciálne aplikácie v súvislosti s Bitcoinom a „zdieľanou účtovnou knihou“ Blockchain.
Vyzerá to tak, že venezuelská vláda sa rozhodla bojovať proti Bitcoinu a všeobecne kryptomenám. Štátom vlastnená televízna sieť začala proti nim kampaň. V kampani vyhlasuje, že Bitcoin je ideálnou menou pre dílerov drog a kriminálne živly, či teroristov. Rovnako označuje Bitcoin za menu, ktorá je ideálna na daňové podvody, pričom Bitcoin spája aj s infláciou v krajine. Samozrejme tieto informácie sú zveličené a vláda len chce preniesť zodpovednosť za problémy v krajine na Bitcoin. Rovnako inflácia v krajine nie je vyvolaná Bitcoinom, ale uzatvorenou ekonomikou a súčasnými nízkymi cenami ropy. Naopak pre obyvateľov by mohol byť Bitcoin príležitosťou, ako utiecť z inflačnej národnej meny do niečoho bezpečnejšieho. Podobne ako sa tomu stalo v prípade Grécka alebo Číny.
Naopak pozitívnejšie diskusie sa viedli o kryptomenách v Národnom zhromaždení (legislatívny orgán) vo Francúzsku. Podujatie bolo zorganizované Ministrom Emanuelom Macronom. Diskutujúcimi boli spoločnosti a ľudia z verejného, ako aj zo súkromného sektora. Oficiálnym cieľom bolo naučiť niečo o nových a revolučných technológiách politikov, učiteľov, ako aj vedúce osobnosti z oblasti biznisu.
Dobre dopadol aj výskum Bank of Ireland v oblasti Blockchainu, pričom spolupracovala s audítorskou spoločnosťou Deloitte. Banka používala Blockchain na vytvorenie prehľadu o obchodných aktivitách klientov. Banka na konci tohto projektu konštatovala, že Blockchain je na toto vhodný, keďže zníži náklady a zvýši transparentnosť celého systému. Na jednej strane banka v podstate neprišla na nič nové, avšak otázne je či sa rozhodne tento systém používať. Na strane druhej aj tu je možné vidieť, akým smerom sa môže uberať využitie Blockchainu. Teda ako určitá databáza na ukladanie rôznych dát a údajov, ktoré ostanú decentralizované a nezmeniteľné.
Technologickou novinkou je zaradenie spoločnosti CommonAccord do akcelerátora banky BNP Paribas. Start-up sa zaoberá alternatívnym využitím Blockchainu. Pričom jeho cieľom je vyvinúť databázu, kde sa budú zapisovať rôzne zmluvy. Okrem toho by mala fungovať na báze „smart kontraktov.“ To znamená, že každý údaj, ktorý spája dve strany bude automaticky synchronizovaný a nebude si vyžadovať fyzický zásah.
Ďalším zaujímavým využitím Blockchainu je inovácia od spoločnosti Sony. Sony Global Education, jedna z divízií spoločnosti, začala využívať Blockchain na evidenciu rôznych certifikátov. Dôvod je jednoduchý, je to lacnejšie a trvácnejšie. V súčasnosti množstvo škôl a spoločností, ktoré ponúkajú učebné programy musia v konečnom dôsledku zabezpečiť certifikáty. To je nákladné pre poskytovateľov a rovnako pre študentov, ktorí ich musia uchovať. Nehovoriac o administratívnych nákladoch vo forme rôznych potvrdení a pečiatok. Touto cestou pomocou Blockchainu by sa celý proces uľahčil. Sony v tomto prípade nie je prvou spoločnosťou. Blockchain v tomto smere využívajú už inštitúcie ako MIT Media Lab alebo Holberton School.
Nakoniec ešte môžeme spomenúť potenciálne využitie Bitcoinu a technológie Blockchain v inej oblasti. A to v oblasti financovania cestnej infraštruktúry. V súčasnosti sú cesty verejný statok, ktorý sa financuje zo štátneho rozpočtu, teda daní. Pričom sa neberie do úvahy, koľko obyvatelia ročne najazdia. Bitcoin by bol v tomto prípade riešením, pretože by zabezpečil adresnosť. Jeho výhodou je nekonečná deliteľnosť na menšie jednotky. Stačilo by mať len nejaké zariadenie v aute, ktoré by bolo napojené na Bitcoin peňaženku. Potom už len stačí prejsť cez stanicu mýta, ktorá nám na základe prejdených kilometrov odčíta Bitcoiny. Využívanie a výstavba ciest by tak bola adresnejšia, nehovoriac o ušetrených peniazoch, ktoré by pochádzali z nižších administratívnych nákladov.
Autor je analytik Nadácie F.A.Hayeka