Tempo deflácie sa v marci zrýchľuje. Spotrebiteľské ceny v medziročnom porovnaní klesli o pol percenta, vo februári boli nižšie o 0,4 percenta. Informoval o tom dnes Štatistický úrad.
Ceny tovarov a služieb sa v treťom mesiaci tohto roka znížili výraznejšie, než očakávali analytici. Tí v priemere odhadovali, že deflácia sa udrží na februárovej úrovni. V marci na rozdiel od februára klesli na Slovensku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ceny potravín, ktoré majú značný podiel na spotrebiteľskom koši.
"Takáto forma deflácie ekonomike v zásade neškodí, práve naopak, spotrebu domácnosti podporuje, keď klesajúce ceny energií a potravín zvyšujú disponibilné zdroje domácnosti na ostatné výdavky," myslí si Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank.
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v marci nezmenili, vo februári o 0,1 percenta vzrástli.
Ceny nepretržite klesajú od konca roku 2014. Deflácia obvykle zvádza spotrebiteľa k odkladaniu výdavkov a firmy k odkladaniu investícií, a to kvôli očakávaniu nižších cien v budúcnosti. To podkopáva hospodársky rast a zamestnanosť. Deflácia ale zatiaľ nemala výraznejší vplyv na výkonnosť slovenskej ekonomiky, nezamestnanosť je v krajine na dlhodobých minimách.
Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej poslednej prognóze z marca odhadla, že Slovensko sa vymaní z deflácie až v budúcom roku. Predtým očakávala návrat k inflácii už tento rok.
"Aj napriek miernemu zrýchleniu medziročného poklesu cien, či prehĺbeniu poklesu cien často nakupovaných tovarov a služieb sa však v marci vnímanie deflácie spotrebiteľmi nezmenilo," vysvetľuje Koršňák. "Podľa spotrebiteľského barometra Štatistického úradu spotrebitelia vnímali (rovnako ako vo februári) medziročný pokles cien o -3,3 percenta," dodal.