Pre Rijád by to bola prvá významná zahraničná pôžička po viac ako desiatich rokoch. Saudi sa podobne ako ďalší producenti ropy stretávajú s nízkymi cenami suroviny.
Chceli menej, dostanú viac
Kráľovstvo malo pôvodne v úmysle požičať si medzi šiestimi a ôsmimi miliardami dolárov. Čiastku ale kvôli vysokému dopytu podľa zdrojov nakoniec zvýšilo.
Saudská Arábia sa podobne ako ďalší producenti ropy v Perzskom zálive potýka s nízkymi cenami tejto suroviny a hľadá dodatočné finančné prostriedky, ktorými by pokryla rekordný schodok rozpočtu.
Medzi finančnými inštitúciami, ktoré by Rijádu mohli pôžičku poskytnúť, sú vraj americké, európske a japonské banky. Zmluva by mala byť podpísaná do konca mesiaca, uviedli tiež zdroje. Vyjadrenie saudskoarabskej centrálnej banky ani ministerstva financií sa Reuters získať nepodarilo.
Škrty vo výdavkoch a vyššie dane
Svetové ceny ropy stúpli od januára z menej ako 30 dolárov na zhruba 40 dolárov za barel. Vedúci predstavitelia kráľovstva zatiaľ zostavovali plán na zvýšenie príjmov z iných zdrojov, než je ropa, a na zameranie ekonomiky aj na iné oblasti ako ropa. Vláda už ohlásila škrty vo výdavkoch a zvýšila dane, ceny pohonných hmôt a ceny energií.
Po získaní zahraničnej pôžičky by Rijád mohol pristúpiť k emisii medzinárodných dlhopisov, napísal tiež Reuters. Uskutočniť by sa vraj mohla ešte tento rok. Kráľovstvo tiež vlani v júli po prvýkrát po ôsmich rokoch vydalo dlhopisy v miestnej mene.
Finančné prostriedky v zahraničí sa snažia získať aj ďalšie vlády a spoločnosti v regióne. Pôžičku v objeme 5,5 miliardy dolárov získal v januári Katar. Omán si zaistil úver v objeme jednej miliardy dolárov.