Vo Veľkej Británii dokázali vďaka konceptu Hodnota za peniaze usporiť ročne desiatky miliárd libier. Slovensko je na dobrej ceste za podobným úspechom, hovorí Richard Hughes z Medzinárodného menového fondu.
Spravme si na začiatok terminologické upratovanie. Čo je vlastne Hodnota za peniaze? Je to projekt? Reforma? Alebo skôr filozofický prístup?
Myslím si, že je to zmena v kultúre vládnej administratívy. Vedie cez diskusiu o tom, kde a koľko peňazí miniete a čo za peniaze, ktoré miniete, vlastne dostanete. V mnohých vyspelých krajinách v posledných rokoch vidíme, že dane idú nahor a rozpočet je stále napätejší. Aj preto musia vlády nájsť lepší spôsob, ako spraviť za menej peňazí viac.
Prišli ste do Bratislavy ako predstaviteľ Medzinárodného menového fondu pomôcť nám práve so zavádzaním Hodnoty za peniaze. Ako ste sa k tejto úlohe vlastne dostali?
Svoju kariéru som začínal na anglickom ministerstve financií, kde som viedol revíziu výdavkov a celý proces tamojšej Hodnoty za peniaze. Boli sme jednými z pionierov Hodnoty za peniaze. Tiež som bol súčasťou podobného procesu na francúzskom ministerstve financií a pracoval som na tamojšej revízii výdavkov v roku 2007. Myslím si, že vďaka tomuto backgroundu a praktickým skúsenostiam ma zavolali aj kolegovia zo slovenského ministerstva financií, aby som...
Zostáva vám 85% na dočítanie.