Ceny ropy dnes mierne klesli po tom, ako v predchádzajúci deň dosiahli sedemmesačné maximum, cena Brentu sa však stále udržuje nad hranicou 50 dolárov za barel (159 litrov) a cena WTI nad úrovňou 49 dolárov/barel.
Prispelo k tomu niekoľko faktorov, medzi nimi pokles kurzu dolára, prípravy na uvedenie niektorých francúzskych rafinérií do prevádzky, slabá produkcia v Nigérii, ako aj očakávania poklesu zásob ropy v USA.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste klesla v ranných hodinách o 14 centov na 50,41 dolárov(44,42 eura) za barel po tom, ako v pondelok (6.6.) vzrástla na záver obchodovania o 91 centov. V priebehu pondelka sa dostala až na 50,83 dolárov/barel, čo bola najvyššia hodnota od 4. novembra minulého roka.
Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom klesla o 11 centov na 49,58 dolárov/barel. Predchádzajúci deň uzatvorila rastom o 1,07 dolára. Podľa analytikov sa ceny ropy udržali nad 50- a 49-dolárovou hranicou aj vďaka prácam na obnovení prevádzky v troch rafinériách francúzskej ropnej spoločnosti Total. Rafinérie odstavili počas celonárodných štrajkov proti reforme zákonníka práce.
Naďalej je obmedzená produkcia v Nigérii po sérii útokov na ropnú infraštruktúru a ceny udržuje na dostatočne vysokej úrovni aj pokles kurzu dolára. Navyše, trhy čakajú na dnešné informácie Amerického ropného inštitútu (API) o vývoji zásob ropy v USA za minulý týždeň, pričom podľa predbežných odhadov ekonómov zásoby zaznamenali pokles o 3,5 milióna barelov.
Ak sa ich prognóza potvrdí, bude to tretí týždeň poklesu ropných zásob po sebe.