Čína obmedzí svoju kapacitu výroby ocele a uzavrie stratové štátne podniky. Peking to dnes sľúbil Spojeným štátom v rámci pravidelných strategických rozhovorov oboch krajín na ministerskej úrovni. Po rokovaní v Pekingu to oznámil americký minister financií Jack Lew.
"Čína prisľúbila, že jej vládne opatrenia a systém podpôr nebudú mať za cieľ zvýšenie kapacity výroby ocele; sľúbila tiež, že aktívne a prostredníctvom viacerých nástrojov, vrátane reštrukturalizácií a bankrotov, ukončí činnosť 'zombie podnikov'," citovala amerického ministra agentúra Reuters.
Prebytok hliníka stále problémom
Čína sa zaviazala aj k tomu, že nechá na trhových silách, aby určili, ktoré továrne a podniky sú nadbytočné, a že bude v tejto veci spolupracovať s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), povedal Lew. Obe strany sa však nedohodli na spôsobe riešenia globálneho prebytku hliníka, podľa ministra ale budú o tomto probléme ďalej rokovať.
Námestník čínskeho ministra financií Ču Kuang-jao po rokovaní uviedol, že problém nadmerných kapacít v oceliarstve je nutné riešiť v rámci globálnej koordinácie.
USA minulý mesiac uvalili antidumpingové a antidotačné clá na dovoz nerezovej ocele z Číny vo výške až 450 percent a cla vo výške viac ako 500 percent na čínsku za studena valcovanú plochú oceľ. Peking tieto kroky ostro kritizoval.
Dumpingové ceny
Obchodné napätie medzi Čínou a vyspelým svetom v oceliarskom sektore sa v poslednej dobe stupňuje. Firmy z USA aj z Európy tvrdia, že Čína deformuje svetové ceny, pretože kvôli spomaľovaniu dopytu na domácom trhu sa snaží predať svoju nadprodukciu v zahraničí za dumpingové ceny.
Čína tvrdí, že jej oceliarne sú efektívnejšie a majú oveľa nižšie náklady ako ich zahraniční konkurenti. Peking už ale sľúbil, že v nasledujúcich piatich rokoch zníži ročnú kapacitu výroby ocele o 100 až 150 miliónov ton. Čína je najväčším producentom ocele na svete, viac ako polovica veľkých oceliarní tam ale bola vlani stratová.