Konkurencieschopnosť britských firiem sa zníži, ak Briti v referende zahlasujú za vystúpenie z Európskej únie (EÚ), varoval šéf Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Roberto Azevedo. Informovala o tom agentúra Reuters.
Azevedo sa pridal k popredným medzinárodným osobnostiam, vrátane guvernéra britskej centrálnej banky (BoE) Marka Carneyho a šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardovej, ktoré tvrdia, že brexit, teda odchod Británie z EÚ, by mal zničujúce ekonomické dôsledky.
"Obchod by síce pokračoval, ale za horších podmienok," uviedol Azevedo. "S najväčšou pravdepodobnosťou by Britániu obchodovanie s rovnakými trhmi stálo viac - čo by malo za následok poškodenie konkurencieschopnosti britských firiem," myslí si Azevedo.
Až na 60 percent exportovaného tovaru z Británie sa vzťahujú výhodné obchodné podmienky, vrátane 47 percent exportu, ktorý smeruje do EÚ, a 13 %percent, ktorý smeruje do iných krajín s obchodnými dohodami s EÚ. "Dôsledkom toho britskí vývozcovia riskujú, že budú musieť ročne zaplatiť na exportných poplatkoch až o 5,6 miliardy libier viac. (7,2 miliardy eur)."
Azevedo už predtým upozornil na to, že v prípade brexitu bude musieť Británia opäť vyrokovať obchodné dohody so zvyškom WTO, čo môže trvať roky alebo dokonca desaťročia, a zopakoval, že to ani zďaleka nebude jednoduché. Dodal, že v prípade vystúpenia z únie bude Británii dlhší čas trvať, kým získa podobnú pozíciu, ako má dnes, z hľadiska obchodných vzťahov s ostatnými krajinami.