Investori nahromadili najviac hotovosti od roku 2001 a zredukovali akcie vo svojom portfóliu na najnižšiu úroveň za štyri roky. Dôvodom sú obavy z tzv. brexitu, odchodu Británie z Európskej únie (EÚ) a neschopnosti politikov podporiť krehkú globálnu ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na prieskum Bank of America Merrill Lynch (BAML) medzi manažérmi investičných fondov.
Výnosy z vládnych dlhopisov nikdy neboli také nízke ako tento rok a viaceré centrálne banky zaviedli záporné úrokové sadzby z vkladov. Investori tak radšej sedia na peniazoch a držia najväčšie zásoby hotovosti od novembra 2001.
A zároveň ich apetít po rizikových aktívach klesol na najnižšou úroveň za štyri roky, ktorá zodpovedá recesii. Podľa BAML manažéri investičných fondov majú momentálne hotovosť v priemernej výške 5,7 % z hodnoty ich portfólia, čo je nárast oproti májovým 5,5 %.
Prieskum medzi 213 manažérmi, ktorí spravujú aktíva v hodnote 654 miliardy USD (580,40 miliardy eur), ukázal, že za najväčšie riziko pre svetové trhy považujú brexit. A po ňom nasleduje možný "neúspech" centrálnych bánk, ktoré pumpujú do ekonomiky obrovské množstvo peňazí, aby podporili ich rast.